0

یوگا برای کودکان،آیا ورزش یوگا برای کودکان مناسب است؟

تمرینات یوگا برای کودکان
بازدید 105

در میان انواع مختلف ورزش‌ها، یوگا یک گزینه جذاب، کم هزینه، آرامش‌بخش و دارای طیف گسترده و متنوعی از حرکات است که افراد با هر جنسیت، سن و وضعیتی می‌توانند از فواید آن بهره ببرند. یک جلسه یوگا می‌تواند بسیار ساده و فقط شامل تنفس‌های عمیق باشد، یا بسته به آنچه که فرد به دنبال آن است، می‌تواند شامل تمرینات بدنی ساده یا پیچیده‌تری باشد.

در ادامه، درباره این صحبت خواهیم کرد که آیا ورزش یوگا برای کودکان مناسب است و چه فوایدی دارد. بنابراین، اگر می‌خواهید بیشتر درباره اهمیت یوگا برای کودکان بدانید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

یوگا برای کودکان

یوگا یک ورزش غیرقابل رقابت است و بیشتر شامل مدیتیشن است. این ویژگی بر قدرت آن در کاهش استرس و ایجاد حس آرامش تأثیر می‌گذارد. برای کودکان و بزرگسالان، یوگا به عنوان یک تمرین شگفت‌انگیز محسوب می‌شود که کمتر شبیه به یک ورزش است و بیشتر به عنوان یک تمرین برای دوست داشتن و احترام به بدن خود تلقی می‌شود. علاوه بر این، یوگا یک انتخاب فوق‌العاده برای کودکان در هر سنی است، زیرا فواید بسیاری را به همراه دارد و تقریباً در هر مکان و شرایطی قابل انجام است. از طریق یوگا، کودکان می‌توانند مهارت زندگی کردن در لحظه را یاد بگیرند، بر تمرکز خود در زمان حاضر تمرکز کنند و لذت بردن از هر لحظه زندگی و درک آن را تجربه کنند.

فواید یوگا برای کودکان

حرکات یوگا برای کودکان فواید بسیار زیادی دارد ازجمله:

کاهش استرس از طریق تنفس:

در این تکنیک، به فرزندتان آموزش دهید که در ذهن خود تصور کند مثل یک بالون به آسمان صعود می‌کند. برای این کار، او باید روی پاهای خود به صورت چهارزانو نشسته و قفسه سینه‌اش را باد کند. به آرامی، دم بازوهای خود را به سمت بالا ببرد و دستانش را به طوری بالای سرش بگیرد که گویی بالون به آرامی به بالا حرکت می‌کند. حالا زمان پرواز فرا رسیده است و بالونی که در ذهن دوست داشتنی‌تان تجسم شده است، می‌تواند آزادانه به هر سمتی که می‌خواهد حرکت کند. برای فرود آمدن بالون نیز، کافی است او هوای محبوس شده در ریه‌ها را از طریق دهان خالی کند.

یک تمرین کاربردی دیگر، تصور جریان تنفسی است که وارد بدن شما می‌شود. در ذهنتان، به طور واضح، تصویرسازی کنید که هوای شگفت‌انگیز و زندگی‌بخشی که از طریق بینی وارد ریه‌هایتان می‌شود، جریان می‌یابد. سپس این تصویرسازی را ادامه داده و تصویرسازی کنید که هوا به آرامی از لوله تنفسی به پایین می‌آید و سپس ریه‌هایتان را پر می‌کند تا به سایر بخش‌های بدن ارسال شود. همین روند را به صورت معکوس برای بازدم مد نظر قرار داده و در ذهنتان شبیه‌سازی کنید. این تمرین با افزایش تمرکز شما بر تنفس کنترل شده، به شما کمک خواهد کرد.

قرار گرفتن در معرض ذهن آگاهی و مراقبه:

ذهن آگاهی مهارتی است که با تمرکز بر آگاهی در لحظه حاضر، همراه با تأیید احساسات و رها کردن آن‌ها، به وجود می‌آید. وقتی کودکان تمرکز خود را بر روی تنفس و انجام تمرینات یوگا متمرکز می‌کنند، می‌توانند ذهن خود را از افکار دیگر آزاد کنند و به سادگی به لحظه‌ی حال و آنچه در آن زمان رخ می‌دهد، آگاهی و تمرکز داشته باشند. به همین دلیل، تنفس آگاهانه به عنوان یک نوع مراقبه و یک روش شگفت‌انگیز برای به دست آوردن آرامش شناخته می‌شود.

ارتقا دادن سلامتی بدن فرد:

یوگا برای کودکان از لحاظ حفظ و ارتقای سلامت نیز فواید بسیاری دارد. انجام تمرینات یوگا تنها به سلامت روان کمک نمی‌کند، بلکه در کشش و قوت بدن و همچنین بهبود تعادل و هماهنگی آن نیز تأثیرگذار است.

ایجاد اعتماد به نفس:

در حالی که فرزندتان در یوگا پیشرفت می‌کند و با انجام تمرینات آن، تغییراتی را در زندگی، سلامت جسم و روح خود و همچنین در روند تمریناتش مشاهده می‌کند، مانند تسلط بر تمرینات جدید یا حفظ تعادل بیشتر، اعتماد به نفس او نیز تقویت می‌شود و احساس موفقیت به دست می‌آورد. این اعتماد به نفس، که ناشی از ورزش یوگا برای کودکان است، تأثیر مثبتی بر تمامی جوانب زندگی عزیزتان خواهد داشت.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *