0

هفتهٔ دوم بارداری

هفته دوم بارداری
بازدید 150

آخرین دوره قاعدگی شما حدود دو هفته پیش شروع شده است. بر اساس روشی که پزشکان و ماماها برای شمارش هفته‌های بارداری استفاده می‌کنند، در هفته دوم هستید که به آن همچنین هفته‌ی تخمک‌گذاری می‌گویند و احتمالاً در حال نزدیک شدن به زمان لقاح هستید. احساساتی که در حال حاضر دارید، احتمالاً به دوره معمول قاعدگیتان مربوط می‌شود. در این مقاله می‌توانید بیشتر درباره هفته دوم بارداری و تغییرات آن آگاه شوید.

هفته دوم بارداری چگونه است؟

در طول دو هفته اول، بدن شما آماده می‌شود تا برای لقاح آماده شود. اما احتمالاً سؤالی که در ذهن شما ایجاد شده است، این است که چگونه بارداری محاسبه می‌شود؟ محاسبه روز شروع رشد جنین و پیگیری تاریخ‌های مرتبط با بارداری ممکن است کمی پیچیده باشد. شروع بارداری از روز اول آخرین دوره قاعدگی نرمال شما که به آن LMP می‌گویند، محاسبه می‌شود. اما رشد جنین پس از لقاح، که حدوداً دو هفته بعد از آن رخ می‌دهد، آغاز نمی‌شود.

بارداری به این دلیل از روز محاسبه می‌شود که هر بار زنی پریود می‌شود، بدن او آماده شدن برای بارداری است. اگر روز اول آخرین دوره قاعدگی نرمال یا LMP را به عنوان مرجع در نظر بگیریم، بیشتر زنان در میانگین حدوداً ۲۸۰ روز باردار می‌شوند. محاسبه از روز اول آخرین دوره قاعدگی همچنین به عنوان یک مقیاس استاندارد برای ارائه‌دهندگان مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی تعیین می‌شود، زیرا تشخیص زمان دقیق لقاح واقعاً دشوار است.

ایجاد تغییرات در بدن مادر

حالا بیایید ببینیم چه تغییراتی در بدن شما رخ می‌دهد. دوره قاعدگی شما تازه شروع شده است و شما ممکن است به باردار شدن فکر کنید. هنگامی که سعی در باردار شدن می‌کنید، زمان تخمک‌گذاری بسیار مهم است و شما باید درباره آن اطلاعاتی داشته باشید. تخمک‌گذاری در هنگامی رخ می‌دهد که یک تخمک بالغ از تخمدان آزاد شده و به سمت لوله رحمی حرکت می‌کند تا برای تلقیح آماده شود.

پوشش رحم ضخیم می‌شود تا بتواند تخمک بارور را نگه دارد. اگر لقاح رخ ندهد، پوشش رحمی ریزش می‌کند و شما پریود می‌شوید، به این معنی که تخمک بارور و پوشش دیواره رحم در طول دوره قاعدگی شما ریزش می‌کنند. همچنین، واقعیت‌هایی درباره تخمک‌گذاری وجود دارند که باید بدانید.

برای تشخیص زمان تخمک‌گذاری خود، می‌توانید از نصب اپلیکیشن بارداری مادرشو استفاده کنید. این اپلیکیشن به شما کمک می‌کند تا به طور دقیق‌تر زمان تخمک‌گذاری خود را مشخص کنید. به طور کلی، دوره ماهانه یا دوره قاعدگی هر زن از روز اول پریود تا روز اول پریود بعدی خودش محاسبه می‌شود. در متوسط، طول دوره قاعدگی یک زن معمولاً بین ۲۸ تا ۳۲ روز است. زمان تخمک‌گذاری بر اساس روز اول دوره قاعدگی که روز شروع پریود است محاسبه می‌شود.

بیشتر زنان معمولاً در بازه زمانی بین روز ۱۱ تا روز ۲۱ دوره قاعدگی خود، تخمک‌گذاری می‌کنند. این بازه به عنوان “بازه باروری” یا “پنجره باروری” در دوره قاعدگی زنان شناخته می‌شود، زیرا رابطه جنسی در این زمان احتمال بارداری را بالا می‌برد.

خود مراقبتی ها در هفته دوم

در این بازه زمانی، برنامه‌ریزی برای موارد زیر می‌تواند ضروری باشد تا احتمال باروری و به دنیا آوردن کودک سالم در آینده افزایش یابد. ممکن است نیاز باشد تغییراتی در سبک زندگی ایجاد شود:

ورزش منظم: انجام ورزش به میزان کافی در این زمان می‌تواند تأثیر مثبتی بر روی باروری داشته باشد.
رژیم غذایی متعادل: تغذیه صحیح و متوازن با مصرف مواد غذایی حاوی تمامی عناصر ضروری برای بدن می‌تواند در بهبود باروری مؤثر باشد.
مصرف مکمل‌های قبل از بارداری: استفاده از مکمل‌های غذایی قبل از بارداری به تأمین نیازهای بدن در این دوره کمک می‌کند.
متوقف کردن مصرف مواد مخدر: مصرف سیگار، الکل و سایر مواد مخدر را در این زمان توصیه نمی‌کنیم زیرا می‌تواند بر روی باروری و سلامتی جنین تأثیر منفی داشته باشد.
استفاده از این راهکارها می‌تواند به شما در تلاش برای باروری موفقیت بخشد و به ایجاد شرایط بهتری برای بارداری سالم منجر شود.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *