0

نشانه های بند ناف عفونی چیست؟

بند ناف عفونی
بازدید 69

جفت ساختاری که پس از لقاح شکل می‌گیرد، معمولاً به عنوان بند ناف شناخته می‌شود. این ساختار دارای تعداد زیادی رگ خونی است که از طریق آن، تمام مواد غذایی لازم برای جنین از مادر به جنین منتقل می‌شوند. پس از تولد، بند ناف عملکرد خود را متوقف می‌کند و در چند روز بعدی به طور خودکار از بین می‌رود. سیستم ایمنی نوزاد هنوز به اندازه کافی برای مقابله با این وضعیت توسعه نیافته است؛ بنابراین، در بسیاری از موارد می‌تواند منجر به عوارض پزشکی شود. از نظر بالینی، علائمی همچون افزایش حجم (ادماتوز)، قرمزی نسبت به پوست اطراف و افزایش دمای محل بند ناف دیده می‌شود. همچنین، تب نیز شایع است و نوزاد ممکن است به دلیل درد و فشار به ناحیه بند ناف، گریه کند.

خطرات بند ناف عفونی

برای یک بزرگسال عواقب یک عفونت ادراری یا گوارشی را تصور کنید. بسیاری از افراد در این شرایط ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان به منظور دریافت درمان وریدی برای چند روز داشته باشند. همانطور که در قبل اشاره شد، بروز عوارض پزشکی ناشی از عفونت بسیار شایع است. این امر عمدتاً باعث می‌شود که بسیاری از نوزادان در صورت بروز تب یا علائم عفونت، نیاز به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان داشته باشند.

چگونه از  عفونی شدن بند ناف جلوگیری کنیم؟

توصیه می‌شود از الکل 70 درصد برای تمیز کردن نواحی کمتر قابل مشاهده بین بند ناف و شکم نوزاد استفاده کنید. پیش از انجام این کار، بهتر است دست‌های خود را به طور کامل با آب و صابون بشوید و حتماً از یک تکه پنبه تمیز یا گاز استریل استفاده کنید. برای جلوگیری از تحریکات ناشی از تماس نزدیک با پوشک کودک، توصیه می‌شود یک چین کوچک در پوشک ایجاد کنید تا با هم تماس نداشته باشند. در غیر این صورت، کافی است هوشیار باشید و به علائم و نشانه‌های عفونت موضعی توجه کنید، که شامل قرمزی، افزایش حجم، افزایش دما در هنگام لمس، گریه هنگام فشار دادن ناحیه، تب و حتی ظاهر شدن چرک می‌شود.

نتیجه گیری

اولین و مهم‌ترین اقدام برای پیشگیری از عفونت بند ناف، رعایت اقدامات اولیه است. اگر علائمی که در بالا ذکر شد، ظاهر شدند، بهتر است به سرعت به بخش اورژانس مراجعه کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *