0

نحوه خوابیدن بعد از سزارین و تمامی نکاتی که باید بدانید

خوابیدن بعد سزارین
بازدید 206

در روزهای پس از عمل سزارین، با وجود بخیه‌های دردناک در ناحیه شکم و نیاز نوزاد به بغل کردن و شیر دادن، نحوه خوابیدن بعد از سزارین به یک مسئله جدی تبدیل می‌شود. در این شرایط، شما نمی‌دانید که چگونه باید بخوابید تا علاوه بر اینکه شیردهی مختل نشود و نوزاد در وضعیت مناسبی در آغوش شما قرار گیرد، بخیه‌ها درد نکنند و تنگی نفس نداشته باشید. اگر همزمان با این مشکلات، با مشکلاتی مانند فشار خون نیز مواجه شوید، مشکلات جدی‌تر خواهد شد. برای آشنایی با پوزیشن‌های مختلف و نحوه خوابیدن پس از سزارین و همچنین انتخاب روش مناسب برای شرایط شما، این متن را مطالعه کنید.

زایمان با سختی‌ها و چالش‌هایی همراه است که باعث احساس خستگی و ناتوانی می‌شود و تنها با استراحت می‌توان آن را تسکین داد. در صورتی که زایمان از طریق عمل سزارین انجام شود، نیاز به استراحت بیشتری برای بهبود زخم و جراحی وجود خواهد داشت. بنابراین، خوابیدن و استراحت کافی پس از سزارین برای حفظ سلامتی و انرژی کافی برای پاسخگویی به نیازهای نوزاد تازه متولد شده بسیار ضروری است. این مقاله به شما کمک می‌کند تا تأثیر خواب پس از سزارین را درک کنید.

اهمیت نحوه خوابیدن بعد از سزارین بلافاصله پس از عمل سزارین

وضعیت صحیح خوابیدن به شما کمک می‌کند تا احساس راحتی داشته باشید و هرگونه فشار یا استرس در محل جراحی را کاهش دهید. همچنین، این وضعیت به شما کمک می‌کند تا به راحتی از خواب بیدار شوید و با کاهش ناراحتی، تنفس بهتر و خواب راحت‌تری را تجربه کنید. این باعث می‌شود فشار در عضلات شکم کاهش یابد و در نتیجه خطر باز شدن بخیه‌ها کاهش یابد.

چرا خوابیدن پس از عمل سزارین دشوار است؟

افزایش سطح هورمون‌ها و افزایش حجم شکم در دوران بارداری و پس از زایمان، بر راه‌های هوایی تأثیر می‌گذارد و در نتیجه می‌تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی و وقفه تنفسی در خواب (OSA) شود. وقفه تنفسی در خواب (OSA) می‌تواند باعث مشکلات تنفسی و بسته شدن راه‌های هوایی در هنگام خواب شود. این مسائل، همراه با درد شدید سزارین، خواب را دشوار می‌سازند.

بهترین نحوه خوابیدن بعد از سزارین چیست؟

در زیر مواردی آمده است که می‌توانید پس از عمل سزارین آن‌ها را امتحان کنید. اینکه آیا این روش‌ها به شما کمک می‌کنند یا خیر، بستگی به راحتی و سهولت اجرای این وضعیت برای شما دارد.

خوابیدن به پشت: در اکثر حالات، خوابیدن به پشت برای چند روز یا چند هفته پس از عمل سزارین راحت است. در این حالت، هیچ فشاری بر روی بخیه‌ها ایجاد نمی‌شود. با قرار دادن یک بالش زیر پاهایتان، می‌توانید احساس راحتی بیشتری داشته باشید. اما نکته منفی این حالت، مشکل در بلند شدن از رختخواب و نشستن است، زیرا ممکن است فشاری بر روی محل بخیه‌ها اعمال شود. همچنین، اگر شما فشار خون غیرطبیعی دارید، این حالت مناسبی برای شما نخواهد بود.

خوابیدن به پهلو: خوابیدن به پهلو، راحت‌ترین حالت خوابیدن بعد از عمل سزارین است. در این حالت، هیچ فشاری بر روی محل بخیه‌ها اعمال نمی‌شود و در هنگام بلند شدن از تخت، درد کمتری احساس می‌شود. خوابیدن به سمت چپ، به جریان خون مطلوب کمک می‌کند و عملکرد گوارش را بهبود می‌بخشد. ممکن است از یک بالش کوچک برای حمایت از شکم و پهلو استفاده کنید. همچنین، این بهترین حالت برای افرادی است که مشکل فشار خون دارند.

بالا بردن قسمت بالای بدن: با قرار دادن چندین بالش زیر قسمت بالایی بدن، می‌توانید آن را کمی بالا ببرید. این عمل باعث کشش کل بدن به سمت بالا می‌شود. این روش خوابیدن بعد از سزارین، به تنفس آسان‌تر و در نتیجه خواب راحت‌تر کمک می‌کند، به ویژه اگر شما دچار مشکل تنگی نفس در خواب هستید. اگر بالا بردن کل بدن برای شما راحت نیست، می‌توانید از بالش زیر زانوها و زیر باسن‌تان استفاده کنید.

وضعیت نشسته: اگر هیچ یک از وضعیت‌های فوق برای شما مناسب نیستند، می‌توانید در حالت نشسته روی یک مبل یا صندلی، با استفاده از چندین بالش برای محافظت بخوابید. این حالت خواب یک حالت موقتی است، اما هنگام شیر دادن به نوزاد یا بلند شدن، این وضعیت کمک می‌کند که فعالیت‌هایتان را آسان‌تر انجام دهید. صندلی‌هایی که دارای پشتی قابل تنظیم هستند، در دو هفته اول ممکن است به شما کمک خوبی برای استراحت بدهند.

چگونه پس از عمل سزارین از بستر خارج شویم؟

در هنگام خارج شدن از تخت، تلاش کنید به یک طرف بچرخید، زیرا این کار باعث وارد آمدن کمترین فشار به بدن می‌شود. در صورتی که به کمک نیاز دارید، از یکی از اعضای خانواده بخواهید که در هنگام رفتن و خارج شدن از تخت به شما کمک کند. همچنین، می‌توانید از آرنج خود برای حفاظت و استفاده از وضعیت راحت نشسته استفاده کنید و یا از پاها کمک بگیرید. ابتدا پاهای خود را روی زمین قرار دهید و قبل از ایستادن کمی استراحت کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *