0

منزل را برای کودکتان ایمن کنید‍!

منزل را برای کودکتان ایمن کنید‍!
بازدید 94

بیشتر والدین معمولاً نگران حفاظت از کودکان خود در برابر بیماری‌ها، سوءاستفاده و ربوده شدن هستند. اما بسیاری از آنها به یک خطر بزرگ که می‌تواند سلامت و ایمنی کودکان را تهدید کند، یعنی خانه، غافل می‌شوند.

از تولد تا پنج سالگی، کودکان در خانه به خطرات جدیی معرض هستند. هر ساله تعداد زیادی از کودکان به دلیل حوادث و وقایع ناگوار به بخش اورژانس منتقل می‌شوند. بسیاری از کودکان در محیط خانه آسیب می‌بینند و در برخی موارد جراحات به حدی شدید است که نیاز به بستری در بیمارستان دارند. خطر بروز جراحات در دومین سال از عمر کودکان بیشتر از سایر زمان‌ها است. افتادن و سقوط عامل نیمی از جراحات می‌باشد و آتش نیز موجب بیشترین تعداد مرگ و میر در این رده سنی می‌شود.

بهتر است قبل از وقوع حوادث ناگوار، به اقداماتی بپردازید و پیش از زایمان نوزاد، برای ایمن سازی منزل خود تدابیری بگیرید. با یک طراحی مناسب و استفاده از تجهیزات مناسب، می توانید برای زمانی که کودکتان به مرحله راه رفتن می‌رسد، آماده باشید. بهترین روش این است که قبل از آغاز خزیدن، اقدامات لازم را انجام داده و پیش از آنکه کودک به طور کامل بتواند راه برود، تغییرات مناسبی در خانه ایجاد کنید.

علاوه بر مجموعه‌ای از وسایل موجود در بازار برای ایمن سازی محیط منزل برای کودکان، نظارت به عنوان ابزار اصلی برای حفظ امنیت کودکانتان بسیار حائز اهمیت است. هر چقدر از وسایل حفاظتی مناسب استفاده کنید، همچنان باید به دقت از خطرات احتمالی محیط پیرامون اطمینان حاصل کنید.

در صورت عدم اطمینان، هر زمان که می‌خواهید به منزل خود بازگردید یا به تلفن پاسخ دهید، کودک خود را همراه ببرید.

ایمنی عمومی کودک

می‌توانید برای تمام اتاق‌ها برخی پیش‌بینی‌های امنیتی مشخص انجام دهید. برخی از این پیش‌بینی‌ها عبارتند از:

فراهم کردن پوشش‌های حفاظتی مناسب برای پریزهای برق آزاد. همچنین، سوئیچ‌ها را در حالت خاموش قرار دهید.

با استفاده از بالشتک‌های مناسب، گوشه‌های تیز و محکم میز ناهارخوری یا سایر میز و صندلی‌ها را پوشانید.

لطفاً توجه داشته باشید که هر چیزی که به سطل آشغال یا بازیافت می‌اندازید، بایستی به خطر احتمالی آن توجه کنید. در صورتی که باطری، گیره‌های کاغذ، کیسه‌های پلاستیکی یا هر چیز دیگری که خطرناک است را در سطل می‌اندازید، آن را دور از دسترس کودک قرار داده یا در یک قفسه قرار دهید که کودک نتواند آن را باز کند.

علاوه بر این، خودکارها، قیچی‌ها، نامه بازکن، منگنه یا ماشین گیره زنی، گیره‌های کاغذ و سایر ابزارهای تیز را در قفسه‌های قفل‌دار قرار دهید.

آتش یکی از بزرگترین خطراتی است که کودکان را تهدید می‌کند. کودکانی که با کبریت یا فندک بازی می‌کنند، ممکن است خانه را به آتش بکشند. اگر در منزل خود اجاق، بخاری، شومینه یا وسایل مشابهی دارید (که معمولاً در هر خانه وجود دارند به‌خصوص برای پخت‌وپز و گرمایش)، بهتر است یک کپسول آتش‌نشانی را در نزدیکی آن نگه دارید و به صورت منظم آن را چک و سرویس کنید. همچنین، اشیاءی که می‌توانند توجه کودکان را جلب کنند، را روی بخاری قرار ندهید. کبریت‌ها و فندک‌ها را دور از دسترس و دید کودکان نگه دارید. در صورت استفاده از سیگار، مطمئن شوید که آن را به درستی خاموش کرده و ته مانده آن را از بین ببرید. اگر در یک آپارتمان زندگی می‌کنید، راه خروج اضطراری را برای مواقع ضروری در نظر بگیرید و برای آمادگی در صورت بروز حریق، تمرین کنید.

می‌توانید از اخطاردهنده‌های آتشی که با مقررات آتش‌نشانی محل سکونت شما تطابق دارند، استفاده کنید و آنها را به صورت منظم بررسی کنید. اگر امکانش را دارید، بهتر است از آشکارسازهای دود در تمام اتاق‌های خواب و همچنین در نزدیکی آشپزخانه استفاده کنید و آنها را هر ماه بررسی کنید تا از صحت عملکرد آنها اطمینان حاصل کنید و باتری‌های آنها را هر سال تعویض کنید. با کارکرد صحیح آشکارساز دود، خطر مرگ ناشی از آتش‌سوزی تا 50٪ کاهش می‌یابد.

لطفاً از استفاده از پرده‌ها، به خصوص پرده‌هایی که ریسمانهای آویزان دارند، خودداری کنید. این ریسمانها ممکن است منجر به بروز خفگی در کودکان شوند. اگر پرده‌های شما ریسمان دارند، آنها را گره بزنید و بالاتر از دسترس کودکان قرار دهید.

لطفاً بر روی شیشه‌های بزرگ مانند درهای شیشه‌ای برچسب‌های رنگی بچسبانید تا کودکان بتوانند همواره آنها را تشخیص دهند. پنجره‌هایی که به طور عمودی بالا و پایین باز و بسته می‌شوند، همیشه راه‌های پنجره را از بالا باز کرده و قفل کنید تا از باز کردن آنها از طرف پایین توسط کودکان جلوگیری کنید. پنجره‌هایی که در قسمت پایین قرار دارند، به نحوی تعمیر یا طراحی کنید که بیش از 15 تا 20 سانتیمتر باز نشوند. مبلمان یا سایر اشیاء را که کودکان می‌توانند از آنها بالا بروند، دور از نزدیکی پنجره‌ها قرار دهید.

مناسب است زیر فرش‌ها و موکت‌ها پارچه یا پوشش‌های ضد لغزش قرار دهید تا احتمال لغزش برای کودک یا خودتان در هنگام حمل کودک کاهش یابد.

در صورتی که منزل شما دارای راه‌پله داخل ساختمان است، بهتر است از درهای ایمنی استفاده کنید. روی راه‌پله‌ها، یک در کوچک در بالا و یک در دیگر در پایین راه‌پله نصب کنید. این اقدام باعث می‌شود که کودک نتواند به بالا بروید زیرا قادر به عبور از این مسیر نیست. با این حال، به خاطر داشته باشید که مسئله ایمنی کودکان یک موضوع پیشرو در حال رشد است. در حالی که در سن یک سالگی، در روی پله‌ها در بالا قرار می‌دهید تا از پایین آمدن کودک جلوگیری کنید، در دو سالگی این در ممکن است به عنوان یک اسباب‌بازی برای کودک تبدیل شود و کودک ممکن است سعی کند بالا بروید و از آن استفاده کند!

لطفاً هرگز هیچ چیزی را که ممکن است باعث لغزش افراد شود، روی پله‌ها قرار ندهید. راه‌پله‌ها باید به درستی تعمیر و بازسازی شوند (فرش‌های پاره یا پوسیده را تعمیر یا جمع کنید). اطمینان حاصل کنید که نرده‌ها کاملاً محکم هستند و هیچ جاپایی برای کودک برای صعود یا نزول وجود ندارد. همیشه باید نور مناسبی در مسیر راه‌پله وجود داشته باشد. هر ساله، صدها کودک به علت سقوط در اورژانس‌های پزشکی نیازمند درمان می‌شوند. بدین تناسب، هنگامی که کودک شما شروع به راه‌رو‌ی چهارپا می‌کند، باید از درهای کوچک و مناسب برای جلوگیری از ورود او به اتاق‌ها یا مکان‌های نامناسب و خطرناک استفاده کنید.

لطفاً سیم‌های لامپ‌ها یا سایر وسایل برقی را پشت مبلمان‌های سنگین مخفی کنید یا با استفاده از وسایل مخصوص آنها را پوشانید. در صورتی که کودک شما آباژور یا لوازم نورپردازی بزرگ را بکشد، ممکن است آنها سقوط کنند و خطراتی مانند برق گرفتگی، آتش سوزی یا ضربه دیدن را به همراه داشته باشد. بنابراین، حداقل آنها را پشت مبلمان قرار دهید.

لطفاً لوازم کمک اولیه را در قفسه‌های قفل شونده و دور از دسترس کودکان قرار دهید و مکان‌های مختلف را به پرستار کودک یا افراد دیگر نشان دهید و روش تماس با خدمات اورژانس را در صورت ضرورت به آنها توضیح دهید. حتماً به دقت از دسترس کودکان مواد سمی و خطرناک را دور نگه دارید تا از مسمومیت آنها جلوگیری کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *