0

مزایا و معایب صدای سشوار برای نوزاد

صدای سشوار یرای کودک
بازدید 217

صدای سشوار برای نوزاد، مزایا و معایب خاصی دارد که اگر آن‌ها را بدانید، می‌توانید بهتر تصمیم بگیرید که آیا باید این صدا را برای او پخش کنید یا خیر. نوزاد در زمانی که در شکم مادر خود است، شنوایی خوبی دارد و برخی از صداها را می‌شنود. این صداها ترکیبی از صداهای بیرون و داخل بدن مادر است. زمانی که این صداها با هم ترکیب می‌شوند، یک صدای سفید به وجود می‌آید که نوزاد به شنیدن آن عادت می‌کند.

چرا صدای سشوار نوزاد رو آروم میکنه؟

صدای سشوار برای نوزادان مانند یک لالایی است و به سرعت آن‌ها را به خواب می‌اندازد. احتمالاً شما این جمله را بارها شنیده‌اید و با مادران زیادی آشنا هستید که برای نوزادانشان از صدای سشوار برای برانگیختن خواب استفاده می‌کنند.

صدای سفید، به عبارتی صداهایی مانند شرشر آب، شرشر باران، صدای جاروبرقی و یا صدای سشوار به حساب می‌آیند. این صداها فرکانس بالایی به بالای 85 دسیبل دارند و به دسته‌ی صداهای نویز تعلق می‌گیرند. هر نوزاد یا کودکی کمتر از 3 سال، از این نوع صداها لذت می‌برد، زیرا باعث می‌شود سایر صداها را نشنواید. همچنین، نوزادان هنگامی که در شکم مادر خود هستند، به شنیدن صداهای سفید عادت دارند. بنابراین، حتی پس از تولد، نیز به این نوع صداها واکنش مثبتی نشان می‌دهند.

صدای سشوار برای نوزادان به دلیل یکنواخت بودنش جذاب است و آنها را به یاد صداهایی که در شکم مادرشان می‌شنیده‌اند می‌اندازد. اما تفاوت مهمی بین این صدا و صداهای درون شکم مادر وجود دارد و آن مربوط به قدرت و شدت آن است. این موضوع باعث می‌شود که مادر نتواند متوجه شود که دارد چه کاری انجام می‌دهد.

استفاده از صدای سشوار، یک روشی است که بسیاری از مادران انجام می‌دهند. آنها صدای آن را پخش می‌کنند و آن را در نزدیکی سر نوزاد خود قرار می‌دهند تا او را به خواب ببرند. این روش، عوارض زیادی دارد. علاوه بر امواج بسیار خطرناکی که تلفن همراه تابعیت می‌کند، فرکانس‌های این صدا نیز می‌تواند اثرات مضری بر روی مغز نوزاد داشته باشد.

متأسفانه، برخی از مادران امروزی به دلیل کمبود صبر و شاید به دلیل تنبلی، علاقه‌ای به شنیدن صدای گریه نوزاد خود و آرام کردن آن ندارند. به همین دلیل، به آسانی صدای سشوار را برای آن پخش می‌کنند. اما استفاده طولانی از صدای سشوار برای نوزادان بسیار خطرناک است، به ویژه زمانی که قدرت صدا را بالا می‌برید.

صدای سشوار، جزء کدوم دسته از صداهاست؟

صدای سفید به صدایی اشاره دارد که خصوصیتی از نظر لحن و نت موسیقایی ندارد. این صداها به طور پایدار پخش می‌شوند و نوزاد با این نوع صداها ارتباط خوبی برقرار می‌کند. صدای سشوار که برای نوزاد استفاده می‌شود، یک نوع صدای سفید محسوب می‌شود. اما اگر قدرت و شدت آن بیش از 85 دسیبل باشد، بسیار خطرناک است. اما اگر صدای آن بسیار آرام باشد، برای نوزاد هیچ ضرری ندارد.

بعضی از مادران به دنبال این هستند که نوزاد خود همیشه آرام و بی‌صدا باشد و هیچ سر و صدایی نداشته باشد. اما این انتظار بسیار بزرگی است و هیچ نوزادی به این شکل عمل نمی‌کند. نیازی نیست که برای آرام کردن کودک، همیشه صدای بلند سشوار را پخش کنید. برخورداری از صدای سشوار که یک نوع صدای سفید است، در مدت طولانی ممکن است تاثیر بدی بر روی یادگیری، سیستم عصبی و بسیاری از عوامل دیگر نوزاد داشته باشد.

آیا صدای سشوار واسه نوزاد پخش کنیم یا نه؟

صدای سشوار برای نوزادان شبیه به یک شمشیر دولبه است. تجربه نشان داده که مادران نمی‌توانند به درستی از این صدا استفاده کنند. به همین دلیل، احتمال آسیب رساندن به گوش نوزاد بسیار بالاست. بهتر است از این نوع صداها برای آرام کردن کودک استفاده نشود. باید یک محیط آرام و بدون صدا آماده شود و نوزاد در این شرایط بخوابد.

عوارض صدای سشوار برای نوزادان تازه متولد شده بسیار بیشتر از آنچه که تصور می‌کنید است. صدای سشوار به عنوان یک نوع صدای نویز شناخته می‌شود که در صورت استفاده طولانی، می‌تواند به پرده گوش نوزاد آسیب برساند.

اگر مایلید بفهمید آیا باید صدای سشوار را برای نوزاد پخش کنید یا خیر، باید بگوییم که تا کنون هیچ منبع علمی نتوانسته استفاده مفید از آن را تأیید کند. اما جالب است بدانید هیچ منبع علمی دیگری هم نتوانسته استثابت کند که این کار به طور کامل مضر است. تنها چیزی که در این مورد واضح است، این است که هر صدای بلندی که بیشتر از 85 دسیبل باشد، می‌تواند به گوش نوزاد آسیب برساند. بنابراین، صدای سشوار، صدای پنکه یا حتی صدای لالایی مادر هم ممکن است مضر باشند. اما هر صدایی که زیر این مقدار فرکانس باشد، هیچ ضرری ندارد و نوزاد می‌تواند ارتباط خوبی برقرار کند.

بعضی از والدین می‌گویند: “ما صدای سفید سشوار را پخش می‌کنیم زیرا کودکمان در دوران بارداری در شکم مادر صداهای مشابه را شنیده و تجربه کرده است. بنابراین می‌تواند بسیار مفید باشد.”

خب، این حرف به نوعی هم درست و هم غلط است. در دوران بارداری، نوزاد صدای جریان خون، صدای نفس مادر، صدای خودش و هر صدای دیگری را با فرکانس پایین بشنود. اما صدای سشوار که پس از تولد پخش می‌شود، این ویژگی را ندارد و بلندتر است. در نتیجه، می‌تواند به نوزاد آسیب برساند و بسیار ضرر دارد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *