0

لوپوس و بارداری

لوپوس و بارداری
بازدید 127

سال‌ها قبل، به افراد مبتلا به لوپوس یا سایر اختلالات خودایمنی توصیه می‌شد که از بارداری خودداری کنند. اعتقاد عموم بود که بارداری برای مادر و جنین بسیار خطرناک است، اما اکنون می‌دانیم که این باور صحیح نیست. در بیشتر موارد، با رعایت مراقبت‌ها و پیروی از دستورالعمل‌های پزشکی، بارداری برای زنان مبتلا به لوپوس قابل قبول است و موفقیت آن ممکن است. اگر شما مبتلا به لوپوس هستید و قصد بارداری دارید، در ابتدا لازم است اطلاعات لازم درباره نکاتی که برای حفظ سلامت شما و کودکتان ضروری است، را بدانید. در این مطلب، با اطلاعات مربوط به بارداری در زنان مبتلا به لوپوس آشنا خواهید شد.

آیا لوپوس روی قدرت باروری زنان اثرگذار است؟

لوپوس (lupus) یک بیماری خودایمنی است که می‌تواند همانند بسیاری از اختلالات خودایمنی، تأثیراتی روی زنان در طول سال‌های باروری داشته باشد. به ویژه لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) می‌تواند تأثیرات خاصی بر روی باروری داشته باشد. اما چگونه لوپوس یا درمان آن می‌تواند بر باروری تأثیر بگذارد؟ این سؤال برای بسیاری از افراد مبتلا به لوپوس، به ویژه زنان، مطرح است زیرا بیشترین تعداد مبتلایان به این بیماری در زنان دیده می‌شود و علائم آن معمولاً در سنین 15 تا 35 سالگی شروع می‌شود.

در گذشته، اعتقاد عمومی بود که لوپوس می‌تواند با باروری تداخل کند یا حتی مانع از بارداری شود. به همین دلیل، به افراد مبتلا به لوپوس یا سایر اختلالات خودایمنی توصیه می‌شد از بارداری خودداری کنند. اما این فرضیه از مدت‌ها پیش رد شده است و دیگر به عنوان یک واقعیت قبول نمی‌شود.

با این حال، برخی از افراد مبتلا به لوپوس ممکن است مدت زمان بارداری خود را بیش از حد معمول بطولانند. اگر بیماری فعالیتی دارید که نیاز به درمان‌های تهاجمی دارد یا در خونتان آنتی‌بادی‌های خاصی به نام آنتی‌بادی‌های آنتی‌فسفولیپید وجود دارد، احتمالاً زمان انتظار برای بارداری برای شما بیشتر خواهد بود. بهتر است قبل از اتخاذ هر تصمیمی در خصوص بارداری، به پزشک خود مراجعه کنید تا وضعیت شما به طور کامل بررسی شود.

برای افرادی که با ناباروری مواجه هستند، لقاح آزمایشگاهی می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد. در برخی موارد، برای کاهش قدرت باروری، مانند مصرف داروهایی مانند سیکلوفسفامید، ممکن است پزشک پیشنهاد لقاح آزمایشگاهی را به شما دهد. در ضمن، فریز کردن تخمک نیز یک راه حل دیگر است. با انجام این کار قبل از شروع مصرف داروهایی که ممکن است باروری را کاهش دهند، تخمک‌های جوان‌تر و سالم‌تر برای استفاده در آینده ذخیره می‌شوند. این روش به شما این امکان را می‌دهد که در صورت نیاز، بارداری را به تعویق بیندازید و همچنان قادر باشید در آینده باردار شوید.

آیا زنان مبتلا به لوپوس می‌توانند باردار شوند؟

با توجه به گفته‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، زنان مبتلا به لوپوس قادر به باروری هستند و می‌توانند به طور طبیعی باردار شده و دوران بارداری خود را بدون مشکل سپری کرده و نوزادان سالمی به دنیا بیاورند. با این حال، بارداری در زنان مبتلا به لوپوس در دسته “بارداری پرخطر” قرار می‌گیرد. این به این معنی است که در مقایسه با زنان دیگر، احتمال مشکلات بارداری در زنان مبتلا به لوپوس بیشتر است. با این حال، باید توجه داشت که این فقط یک احتمال است و نباید شما را بیش از حد نگران کند.

آیا بارداری در زنان مبتلا به لوپوس بی‌خطر است؟

برای بارداری در زنان مبتلا به لوپوس باید توجه داشت که فقط زمانی که بیماری تحت کنترل است یا در حال بهبود است، بارداری بی‌خطر است. اگر لوپوس در حالت فعال باشد، بارداری ممکن است منجر به سقط جنین، تولد جنین مرده یا مشکلات جدی دیگری برای سلامت شما و کودکتان شود.

بارداری در برخی از زنان مبتلا به لوپوس با خطرات جدی همراه است. افرادی که دچار فشار خون بالا، بیماری‌های ریوی، نارسایی قلبی، نارسایی مزمن کلیه، بیماری کلیوی یا سابقهٔ پره‌اکلامپسی هستند، در این گروه قرار می‌گیرند. همچنین، بارداری در زنانی که در شش ماه گذشته سکته مغزی یا عود لوپوس داشته‌اند، به عنوان یک وضعیت پرخطر در نظر گرفته می‌شود.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *