0

سکسکه جنین در رحم

سکسکه جنین در رحم
بازدید 59

آیا اتفاق طبیعی‌ای است؟ آیا باید نگران شد؟ آیا باید با پزشک مشورت کرد؟ تغییرات و حرکاتی که در دوران بارداری رخ می‌دهد، برای شما و نوزادتان طبیعی است. سکسکه جنین، که به نوعی لرزش یا تکانه‌هایی است که توسط جنین در داخل رحم ایجاد می‌شود، ممکن است در سه ماهه دوم یا سوم بارداری شروع شود. اما اگر تغییری ناگهانی در سکسکه جنین احساس کردید یا این موضوع به طور مداوم در بارداری بعدی ادامه داشت، بهتر است با پزشک متخصص خود در این زمینه مشورت کنید.

بارداری زمانی است که تغییرات مداومی برای شما و جنین در حال رشدتان رخ می‌دهد. همراه با تمام لگد و حرکات داخلی، ممکن است متوجه شوید که نوزادتان در داخل رحم سکسکه می‌کند. آیا این موضوع طبیعی است؟ در این مقاله، شما می‌توانید اطلاعات لازم را درباره سکسکه نوزاد در رحم بدست آورید و زمانی که باید با پزشک تماس بگیرید را بیابید. همچنین، قبلاً مقاله‌ای با عنوان “آیا سکسکه نوزاد در رحم طبیعی است؟” منتشر کرده‌ایم که مطالعه آن برای شما مفید خواهد بود.

بر کودک چه میگذرد؟

کودک شما پیش از به دنیا آمدن، با بسیاری از نقاط عطف در داخل رحم مادر مواجه می‌شود. هر مرحله‌ای او را به نزدیک شدن به زندگی واقعی نزدیک‌تر می‌کند. احتمالاً در هفته‌های 18 تا 20 بارداری، از حرکات کودک خود آگاه خواهید شد. این حرکات اغلب با ضربات کوچکی شبیه پروانه آغاز می‌شود یا ممکن است شبیه ترکیدن پاپ کورن در شکم شما باشد. سپس به مرور زمان، در طول روز حس لگد زدن، غلت زدن و تکان خوردن کودک در دلتان را تجربه خواهید کرد. آیا تا به حال حرکات دیگری مانند انقباضات ریتمیک در داخل رحم خود را تشخیص داده‌اید؟ این حرکات ممکن است بیشتر شبیه به اسپاسم عضلانی باشند و یا ممکن است مربوط به موضوع مورد بحث در این مقاله، یعنی سکسکه جنینی، باشند.

زمان انتظار سکسکه در جنین

در دوران سه ماهه دوم یا سوم بارداری، ممکن است به سکسکه جنین در رحم آگاه شوید. بسیاری از مادران در ماه ششم بارداری شروع به احساس این “حرکات تند” می‌کنند. اما همانند واکنش‌ها و سایر حرکات جنین، زمان شروع احساس سکسکه برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد. برخی جنین‌ها چندین بار در روز سکسکه می‌کنند، در حالی که برخی از مادران در طول دوران بارداری به صورت کلی این حرکات را برای جنین خود احساس نمی‌کنند. در کل، علت دقیق سکسکه جنین در رحم هنوز به طور کامل مشخص نشده است، و این موضوع برای کودکان و بزرگسالان نیز نامعلوم است، چه برسد به جنین.

یکی از تئوری‌ها در این زمینه این است که سکسکه جنین در رحم نقشی در بلوغ ریه آن دارد. در بیشتر موارد، این اتفاق یک رفلکس طبیعی است و بخشی از فرآیند بارداری تلقی می‌شود. توجه به این نکته مهم است که سکسکه جنین به طور کلی به عنوان یک نشانه مثبت در نظر گرفته می‌شود. با این حال، پس از هفته 32، اتفاق آن روزانه تجربه کردن سکسکه جنین کمتر است. اگر کودک شما پس از این مرحله هر روز به سکسکه ادامه داده و این دوره‌ها بیش از 15 دقیقه طول می‌کشد، یا اگر کودک شما سه بار یا بیشتر در روز دچار سکسکه می‌شود، ممکن است بخواهید در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

لگد یا سکسکه

برای تشخیص اینکه کودک شما سکسکه می‌کند یا لگد می‌زند، جابجایی بهترین راه است. گاهی اوقات، اگر کودک شما در موقعیت خاصی احساس ناراحتی کند یا در معرض محرک‌های گرم، سرد یا شیرینی قرار گیرد که حواس او را تحریک می‌کند، ممکن است حرکت کند یا لگد بزند. شما می‌توانید این حرکات را در مناطق مختلف شکم خود (بالا و پایین یا پهلوها) احساس کنید. همچنین، اگر موقعیت خود را تغییر دهید، ممکن است حرکات جنین متوقف شوند. این حرکات احتمالاً فقط لگد هستند. اما اگر به طور کامل ثابت نشسته باشید و احساس کنید تکون‌های ضربانی یا ریتمیکی از یک ناحیه از شکم خود می‌آید، ممکن است این تکون‌ها همان سکسکه کودک باشند. با گذر زمان، این حرکت برای شما آشنا خواهد شد.

آیا باید نگران باشیم؟

سکسکه در دوران بارداری معمولاً یک رفلکس طبیعی است. با این حال، توصیه می‌شود که اگر سکسکه جنین در طول بارداری به صورت مکرر و مداوم رخ دهد، با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید. اگر پس از 28 هفته بارداری، تغییر ناگهانی در سکسکه جنین شما رخ داده و به عنوان مثال، شدیدتر شده یا بیش از حد معمول طول کشیده باشد، ممکن است بخواهید برای آسودگی خاطر با پزشک خود تماس بگیرید و وضعیت سلامت جنین را بررسی کنید. متخصص می‌تواند وضعیت شما و جنین را ارزیابی کرده و به شما بگوید آیا مشکلی وجود دارد یا خیر. این بررسی، حتی اگر ضروری نباشد، می‌تواند به شما اطمینان دهد که همه چیز به خوبی پیش می‌رود و ذهن شما را آرام کند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *