0

ساعت خواب کودکان چند ساعت است؟

ساعت خواب کودکان چند ساعت است؟
بازدید 94

زمان خواب، برنامه‌ای است که تعیین می‌کند کودک باید در رختخواب بماند. برخی از کودکان علاقه‌مندند قبل از خواب یک داستان بشنوند. نیازهای خواب کودکان بسته به سن آنها متفاوت است. یک نوزاد تازه متولد تقریباً به 8 ساعت خواب در روز و 8 ساعت و 30 دقیقه خواب در شب نیاز دارد. همانطور که کودکان بزرگتر می‌شوند، نیازشان به خواب در طول روز کاهش می‌یابد و در عوض در طول شب بیشتر خواب می‌برند. در زیر، میزان خواب مورد نیاز یک کودک بر اساس سن آن آورده شده است:

 • در سن 3 ماهگی: نیاز به 4 تا 5 ساعت خواب در روز و 10 تا 11 ساعت خواب در شب دارد.
 • در سن 6 ماهگی: نیاز به 3 ساعت خواب در روز و 11 ساعت خواب در شب دارد.
 • در سن 1 سالگی: نیاز به 2 تا 3 ساعت خواب در روز و 11 ساعت خواب در شب دارد.
 • در سن 2 سالگی: نیاز به 1 ساعت و 30 دقیقه خواب در روز و 11 ساعت و 30 دقیقه خواب در شب دارد.
 • در سن 3 سالگی: نیاز به 0 تا 45 دقیقه خواب در روز و 11 تا 12 ساعت خواب در شب دارد.
 • در سن 4 سالگی: نیاز به 11 ساعت و 30 دقیقه خواب در شب دارد.
 • در سن 5 سالگی: نیاز به 11 ساعت خواب در شب دارد.

به چه علت زمان خواب مهم است؟

اشتراک‌گذاری یک زمان خواب ثابت برای کودکان می‌تواند بهبود چشمگیری در زمینه‌های رشد آنها داشته باشد. این زمینه‌ها شامل توسعه زبان، سواد، تنظیم رفتار، کنترل عاطفی، عملکرد خانواده، حافظه، آمادگی برای ورود به مدرسه، تمرکز، انعطاف‌پذیری شناختی و ایجاد دلبستگی والدین به کودک می‌شوند. علاوه بر این، فعالیت‌هایی که در یک برنامه روزانه قبل از خواب انجام می‌شوند، می‌توانند به رشد کودک شما کمک کنند.

آیا قرار دادن نوزادان در رختخواب ضروری است؟

وقتی کودک شما بسیار جوان است، ممکن است نیازی به خواندن داستان قبل از خواب نداشته باشد. خواباندن نوزاد در رختخواب هر شب می‌تواند خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را کاهش دهد. هنگامی که کودک شما قادر است به طرفین حرکت کند، نگرانی از غلتیدن او در طول شب روی شکم یا پهلو لازم نیست. اگر از پتو استفاده می‌کنید، آن را زیر شانه‌های کودک قرار دهید. از استفاده از بالش خودداری کنید و آن را بر روی سر و صورت کودک قرار ندهید.

چه تفاوتی بین زمان خواب و خود خواب وجود دارد؟

به طور طبیعی، کودکان قبل از خواب نیاز به استراحتی دارند. می‌توانید یک ساعت قبل از خواب برای انجام فعالیت‌های آرامش بخش مانند خواندن داستان، لالایی خواندن یا گوش دادن به موسیقی آرام وقت بگذارید. این اقدام باعث می‌شود کودک شما به راحتی به خواب بروید. از فعالیت‌هایی که بیش از حد محرک هستند مانند بازی‌های رایانه‌ای یا تماشای تلویزیون بهتر است اجتناب کنید.

در نهایت

ایجاد یک برنامه روزانه مرتبط با خواب، یکی از اولین برنامه‌هایی است که کودک شما شکل می‌دهد. امتلاک یک برنامه روتین قبل از خواب می‌تواند به خواب بهتر برای تمام اعضای خانواده منجر شود. تحقیقات نشان داده است که کودکانی که از سنین کم به یک برنامه زمان خواب منظم پایبندی می‌کنند، نتایج رشد مثبتی نسبت به کودکانی که این کار را انجام نمی‌دهند، دارند.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *