0

در ماه اول بارداری چه بخوریم تا جنین دختر شود؟

چه بخوریم جنین دختر شود؟
بازدید 196

از گذشته تاکنون، بسیاری از والدین به دنبال یافتن روشی هستند که با استفاده از آن بتوانند فرزندی با جنسیت دلخواه خود داشته باشند. در این زمینه، بسیاری از افراد معتقدند که رژیم غذایی در دوره بارداری، به ویژه در ماه اول آن، می‌تواند نقش مهمی در تعیین جنسیت جنین ایفا کند. به همین دلیل، یکی از سوالاتی که بسیار پرتکرار است، این است که در ماه اول بارداری چه نوع غذاهایی باید مصرف کنیم تا جنین دختر شود.

نحوه و زمان شکل گیری جنسیت جنین

قبل از بحث در مورد رژیم غذایی ماه اول بارداری برای تعیین جنسیت جنین دختر، باید ابتدا بدانیم که چگونه جنسیت یک جنین تعیین می‌شود و در چه زمانی مشخص می‌شود.

برای شروع، باید بدانید که جنسیت هر فرد توسط کروموزوم‌های جنسی که از طریق وراثت پدر و مادر به او منتقل می‌شوند، تعیین می‌شود. کروموزوم‌ها، ساختارهایی هستند که از دی‌ان‌اِی (DNA) و پروتئین تشکیل شده‌اند و اطلاعات ژنتیکی و خصوصیات هر فرد را تعیین می‌کنند. به طور کلی، سلول‌های بدن یک انسان سالم دارای ۲۳ جفت کروموزوم (مجموعاً ۴۶ عدد) هستند، که ۲۲ جفت از آنها کروموزوم‌های اتوزومال (کروموزوم‌های غیرجنسی که به جز خصوصیات مربوط به جنسیت، برای سایر خصوصیات فرد مسئول هستند) هستند، و یک جفت از آنها کروموزوم‌های جنسی هستند که مسئولیت تعیین صفات جنسی و جنسیت فرد را بر عهده دارند.

در زنان، دو کروموزوم جنسی کاملاً یکسان و همگن هستند و با نماد “XX” نشان داده می‌شوند. به عبارت دیگر، خانم‌ها دو کروموزوم جنسی از نوع X دارند. اما در مردان، الگوی کروموزوم‌های جنسی کاملاً متفاوت است و با نماد “XY” نمایش داده می‌شود. به عبارت دیگر، علاوه بر کروموزوم X، مردان یک کروموزوم دیگر به نام کروموزوم Y هم دارند. این تفاوت جنسیتی بین مردان و زنان پایه و اساس است.

برای بهتر درک این موضوع، باید به زمان تشکیل تخمک و اسپرم نگاه کنیم. برای تشکیل یک جنین در بدن زن، سلول جنسی ماده یعنی تخمک باید با سلول جنسی نر یعنی اسپرم ترکیب شده و به یکدیگر پیوند بخورند تا سلول بارور یا به عبارت دیگر نطفه تشکیل شود. این فرآیند به طور عمومی به عنوان لقاح شناخته می‌شود.

در صورتی که در طول فرآیند لقاح تعداد کروموزوم‌ها در نطفه انسان کمتر یا بیشتر از ۲۳ جفت شود، ناهنجاری‌های ژنتیکی ایجاد می‌شود که بیشتر در مواردی به حیات جنین تهدید می‌کنند و غیرقابل درمان هستند. به همین دلیل، برای حفظ ترکیب ژنتیکی نطفه بارور شده، فرآیند تقسیم سلولی سلول‌های جنسی با سایر سلول‌های بدن تفاوت دارد. تخمک و اسپرم بالغ، برخلاف سایر سلول‌های بدن، دارای ۲۳ عدد کروموزوم هستند، نه ۲۳ جفت. این اتفاق، نقش کلیدی در تعیین جنسیت جنین دارد. اما چرا؟

به این دلیل که تخمک بالغ قطعاً شامل یک کروموزوم X است، اما در مورد اسپرم‌ها شرایط متفاوت است. در طول تقسیم سلولی، نیمی از اسپرم‌ها حاوی کروموزوم X و نیمی دیگر حاوی کروموزوم Y خواهند بود. حالا، بسته به اینکه کدام اسپرم به تخمک برسد، جنسیت شکل می‌گیرد و مشخص می‌شود. به عبارت دیگر، اگر تخمک با اسپرمی که دارای کروموزوم X است لقاح شود، الگوی ژنتیکی نطفه حاصل برابر با XX خواهد بود و فرزند یک دختر خواهد بود. و اگر تخمک با اسپرمی که دارای کروموزوم Y است لقاح شود، جنین پسر و با الگوی کروموزومی XY خواهد بود.

به طور قطع، می‌توان گفت که جنسیت جنین در همان لحظه لقاح تعیین می‌شود.

ممکن است بپرسید که اگر جنسیت از ابتدا مشخص است، چرا نمی‌توانیم در سونوگرافی‌های ابتدایی بارداری جنسیت فرزندمان را تشخیص دهیم؟ دلیل این است که اعضای جنسی در طول نیمه اول بارداری شکل نمی‌گیرند و در سونوگرافی قابل مشاهده نیستند، بنابراین نمی‌توانیم در این مرحله جنسیت کوچک‌ترین فرزند در رحم را تشخیص دهیم.

حالا که با روش تعیین جنسیت جنین آشنا شدید، زمان آن رسیده که به سوال ابتدایی متن، یعنی اینکه در ماه اول بارداری چه غذاهایی مصرف کنیم تا فرزندمان دختر شود، پاسخ دهیم.

تغذیه در بارداری و تعیین جنسیت جنین

سوال مادران در مورد غذاهایی که در ماه اول بارداری باید مصرف کنند تا جنین دختر شود، برخی می‌پرسند که آیا تغذیه و خوراکی‌ها واقعا توانایی تغییر جنسیت جنین را دارند؟

متأسفانه باید بگوییم که نه. همانطور که در بالا توضیح داده شد، جنسیت جنین از زمان لقاح و تشکیل نطفه تعیین می‌شود و هیچ نوع تغذیه یا خوراکی نمی‌تواند الگوی ژنتیکی و جنسیت جنین را تغییر دهد. بنابراین، هیچ رژیم غذایی خاصی نمی‌تواند تأثیری بر جنسیت جنین داشته باشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *