0

حذف دوره انتظار بیمه تکمیلی برای زایمان

بیمه تکمیلی برای زایمان
بازدید 122

افراد زیادی بعد از بارداری اقدام به تهیه بیمه تکمیلی می‌کنند. اما از آن‌جایی که تمام بیمه‌های تکمیلی دارای یک دوره انتظار چندماهه هستند، نمی‌توانند از مزایای بیمه تکمیلی برای زایمان برخوردار شوند. در واقع شرکت‌های بیمه برای کاهش ریسک مالی و جلوگیری از افزایش خسارت، برای برخی پوشش‌های بیمه‌ای یک دوره انتظار را در نظر می‌گیرند. دوره انتظار یک بازه زمانی است که طی آن شرکت بیمه‌گر مسئولیتی در برابر جبران هزینه‌ها به عهده ندارد.
لازم است بدانید حتی اگر دارای علائم زایمان قبل از موعد هستید، دوره انتظار بیمه تکمیلی زایمان حذف شدنی نیست. البته در برخی موارد کاهش می‌یابد. در ادامه این مقاله می‌خواهیم در مورد بیمه تکمیلی برای زایمان، حذف دوره انتظار و سقف تعهدات بیمه تکمیلی زایمان با شما صحبت کنیم. پس ادامه این مقاله را از دست ندهید.

نحوه حذف دوره انتظار بیمه برای پوشش زایمان

دوره انتظار بیمه تکمیلی یکی از قوانینی است که موجب می‌شود افراد صرفا در مواقع نیاز اقدام به خرید بیمه تکمیلی نکنند. اما آیا دوره انتظار بیمه برای زایمان را می‌توان حذف کرد؟ در پاسخ باید بگوییم که خیر، این دوره به جز در موارد خاصی قابل حذف شدن نیست. شرایط حذف و کاهش دوره انتظار بیمه برای زایمان به شرح زیر است:

 • ارائه دادن مدارک موثق مبنی بر داشتن بیمه تکمیلی قبل از قرارداد جدید موجب حذف دوره انتظار برای پوشش زایمان می‌شود.
 • در بیمه‌های گروهی که تعداد بیمه‌شدگان زیر 50 نفر است، دوره انتظار برای پوشش زایمان 9 ماه است.
 • در بیمه‌های گروهی با تعداد نفرات 250 تا 1000 نفر دوره انتظار پوشش زایمان در بیمه تکمیلی 6 ماه است.
 • در بیمه‌های گروهی با تعداد نفرات بالای 1000 نفر، دوره انتظار برای پوشش زایمان حذف می‌شود.

البته در برخی موارد شرکت‌های بیمه با دریافت حق بیمه بیشتر از بیمه‌گزاران، دوره انتظار را حذف می‌کنند.

چگونگی خرید بیمه تکمیلی فوری برای زایمان

با توجه به آن‌چه گفته شد امکان خرید بیمه تکمیلی زایمان بدون دوره انتظار فقط در بیمه‌های گروهی که تعداد بیمه شدگان بیش از 1000 نفر است و در شرایطی که بین قراردادهای بیمه تکمیلی فرد وقفه کوتاه مدتی افتاده است، وجود دارد. بنابراین بهتر است قبل از اقدام به بارداری بیمه تکمیلی مناسب خود را با پوشش زایمان خریداری کنید. برای خرید بیمه تکمیلی با پوشش زایمان می‌توانید اقدام به خرید طرح‌های بیمه تکمیلی گروهی یا انفرادی نمایید. دقت داشته باشید که بیمه‌های گروهی معمولا مقرون به صرفه هستند و بیمه‌های انفرادی به دلیل ریسک بالایی که دارند نرخ حق بیمه آن‌ها نیز بیشتر است.

آیا حین بارداری امکان خرید بیمه تکمیلی وجود دارد؟

بیمه تکمیلی برای زایمان

لازم است بدانید که امکان برخورداری از مزایای بیمه تکمیلی در زمان بارداری فقط در شرایطی وجود دارد که در شرکتی مشغول به کار شوید و آن شرکت از قبل بیمه تکمیلی داشته باشد. همچنین یکی از شرایط بیمه‌نامه آن‌ها حذف فرانشیز باشد. در غیر این صورت شما بعد از طی کردن دوره انتظار می‌توانید از مزایای بیمه تکمیلی برخوردار شوید.

سقف پوشش بیمه تکمیلی برای زایمان

سقف تعهدات بیمه تکمیلی برای پوشش زایمان به قرارداد بیمه‌گزار با شرکت بیمه بستگی دارد. در صورتی که شما بیمه تکمیلی گروهی را خریداری کرده باشید یا از طرف شرکت یا سازمانی تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار گرفته باشید، فردی که مسئول خرید بیمه تکمیلی است، سقف تعهدات شرکت بیمه را برای پوشش زایمان مشخص می‌کند. در صورتی که به صورت انفرادی اقدام به خرید بیمه تکمیلی می‌کنید نیز باید به سقف پوشش‌ها در زمان خرید بیمه‌نامه توجه کنید. پوشش بیمه زایمان در شرکت‌های مختلف در سال 1402 به شرح زیر است:

شرکت بیمهسقف تعهدات بیمه برای پوشش زایمان
بیمه سامانحداکثر 5 میلیون تومان
بیمه تعاونحداکثر 10 میلیون تومان
بیمه کوثر50 درصد تعهد پایه

هزینه پرداختی بیمه تکمیلی برای پوشش زایمان

برای برخورداری از پوشش زایمان در بیمه‌های تکمیلی باید به تمامی نکاتی که در این مقاله ذکر شد توجه کنید. همچنین لازم است بدانید تمامی شرکت‌های بیمه قسمتی از هزینه‌های درمان را تحت عنوان فرانشیز از بیمه‌گزار دریافت می‌کنند. با توجه به این موضوع هر چه فرانشیز کمتر باشد، شرکت بیمه مبلغ بیشتری را پرداخت خواهد کرد. فرانشیز بیمه در شرکت‌های مختلف یکسان نیست و بین 0 تا 30 درصد متغیر است. با توجه به نوع بیمه‌نامه، درصد فرانشیز نیز تغییر می‌کند. میزان فرانشیز در برخی شرکت‌های بیمه به شرح زیر است:

 • فرانشیز بیمه تکمیلی انفرادی سامان 10 درصد است.
 • فرانشیز بیمه تکمیلی انفرادی تعاون 10 درصد است.
 • فرانشیز بیمه در برخی پوشش‌های بیمه تکمیلی SOS صفر است.

بهترین بیمه تکمیلی زایمان

دوره انتظار بیمه تکمیلی زایمان با توجه به نوع بیمه‌نامه از 6 ماه تا یک سال است. بنابراین باید قبل از بارداری اقدامات لازم برای خرید بیمه تکمیلی را انجام دهید. دوره انتظار بیمه تکمیلی زایمان قابل حذف شدن نیست و با توجه به شرایط مختلف تغییر می‌کند. فراموش نکنید که خرید بیمه تکمیلی یک راهکار مناسب برای کاهش هزینه‌های درمانی و بستری است. پس بهتر است در کنار بیمه پایه خود حتما بهترین بیمه تکمیلی را برای زایمان خریداری کنید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *