0

ترک دادن کودک از گوشی و تبلت چگونه امکان پذیر است؟

ترک دادن کودک از گوشی و تبلت
بازدید 99

آیا در دوران کودکی به یاد دارید که با خواهر و برادرهایتان بر سر اینکه چه برنامه‌ای را تماشا کنید، به دعوا و مرافعه می‌کشید؟ امروزه، فرزندان ما محدودیت کمتری دارند. آنها علاوه بر اینکه می‌توانند چندین برنامه مورد علاقه خود را با هم ببینند، می‌توانند موبایل‌ها و تبلت‌هایشان را به هر کجا که می‌خواهند با خود ببرند. این موضوع منجر به وقوع تنش‌ها در خانواده‌ها شده است. در ادامه این مقاله، قصد داریم روش‌هایی را برای کنترل استفاده کودکان از گوشی و تبلت توضیح دهیم.

عوارض بازی با گوشی و تبلت برای کودکان

اگرچه سرگرمی‌های فناوری جذاب هستند، اما بهتر است کودکان کمتر زمانی را پشت صفحه‌های نمایشی مانند تلویزیون، گوشی و تبلت بگذارند. بر اساس نظر متخصصان کودک، کودکان سن مدرسه باید در غیر از تکالیف مدرسه، هر روز بیش از یک یا دو ساعت را پشت صفحه‌های نمایشی سپری نکنند. آنها معتقدند که استفاده زیاد از صفحه‌های نمایش برای کودکان از نوزادی تا نوجوانی و حتی بزرگسالی، می‌تواند باعث آسیب‌های متعددی برای آنان شود.

تماشای صفحه‌های نمایشی که به سرعت از صحنه‌ای به صحنه دیگر تغییر می‌کنند، می‌تواند باعث مشکلات تمرکز کلاسی در کودکان شود. کودکانی که زمان زیادی را در مقابل صفحه‌های نمایشی سپری می‌کنند، ممکن است به مشکلات دیگری مانند کم خوابی یا افزایش وزن دچار شوند. همچنین، تماشای تلویزیون و بازی‌های رایانه‌ای به مدت طولانی می‌تواند فرصت یادگیری درون کلاس، بازی با همسالان در فضای باز و برقراری ارتباط با دوستان را از کودکان سلب کند.

روش های ترک دادن کودک از گوشی و تبلت

از آنجایی که گوشی و تبلت می‌توانند همراه کودک در همه جا باشند، جدا کردن او از این وسایل سخت‌تر است. اما اعمال محدودیت‌ها ارزشمند است. در زیر، نکاتی برای کمک به شما در ترک دادن کودک از گوشی و تبلت آمده است، حتی برای مدت کوتاهی آنها را از این وسایل جدا کنید:

 1. به جای اینکه گوشی هوشمند یا تبلت را به کودکان بدهید، می‌توانید به جای آن با آنها تعامل داشته باشید. به جای اینکه از وسیله الکترونیکی استفاده کنند، می‌توانید با کودکان بازی کنید یا فعالیت‌های دیگری را در نظر بگیرید.
 2. به جای قرار دادن رایانه و تلویزیون در اتاق کودکان، می‌توانید آنها را در فضاهای مشترک خانه قرار دهید. به عنوان مثال، در آشپزخانه یا اتاق نشیمن. اینطوری زمانی که کودکان از صفحات نمایش استفاده می‌کنند، شما می‌توانید به راحتی بر محتوای نمایش، بازی‌های آنها و وب‌سایت‌هایی که وارد می‌شوند، نظارت کنید.
 3. در برنامه خانوادگی خود، زمانی را بدون استفاده از فناوری در نظر بگیرید. به کودکان آموزش دهید که در زمان‌های مشخصی مانند وعده‌های غذایی و پیش از خواب، باید صفحه نمایش را خاموش کنند. حتی بهتر است هر هفته یک زمان بدون فناوری را در منزل در نظر بگیرید و در کنار اعضای خانواده به فعالیت‌های شاد و سرگرم‌کننده بپردازید، دور از هر گونه وسیله‌هایی مانند تلویزیون، گوشی و غیره.
 4. مراقب باشید که خودتان به چه اندازه به گوشی یا تلویزیون مشغول هستید. اگر شما به طور مداوم به گوشی مشغول باشید، فرزندتان ممکن است محدودیت استفاده از صفحه نمایش را قبول نکنند. از سوی دیگر، نمی‌توانید به مدت کافی در کنار فرزندتان باشید. تحقیقاتی که در رستوران‌های سریع‌التحضیر انجام شده است نشان می‌دهد که بیشتر والدین بیش از کودکان، روی میز با تلفن‌های هوشمند مشغول هستند.
 5. برای محدودیت استفاده از صفحه نمایش، قوانین روشن و مشخصی را به طور منظم اعمال کنید. اگر قوانین را به صورت واضح و پابرجا اعمال کنید، نیازی به مذاکره و اختلاف در مورد محدودیت استفاده از تلویزیون، رایانه یا گوشی نخواهید داشت.
 6. آماده باشید تا با فرزندتان درباره برنامه‌های مختلفی که تماشا می‌کنند، گفتگو کنید. شاید فرزندان شما ببینند که در خانه دوستان یا اقوامشان مدت‌ها به تماشای تلویزیون مشغول می‌شوند و از شما بپرسند که چرا قوانین شما با دیگران متفاوت است. از این فرصت برای بحث درباره ارزش‌های خانوادگی خودتان استفاده کنید و با فرزندانتان در این زمینه گفتگو کنید.
 7. به کودکان کمک کنید تا راه‌های دیگری برای سرگرمی و تفریح پیدا کنند. وقتی که فقط به صفحه نمایش گیر می‌افتند، منطقی است که ساعت‌ها فقط با این کار مشغول شوند. آنها را با فعالیت‌های دیگر مانند هنر، کتابخوانی، پرتاب دیسک و دوچرخه‌سواری آشنا کنید تا هنگامی که کاری برای انجام دادن ندارند، بتوانند با این فعالیت‌ها سرگرم شوند.
 8. از فناوری بهره ببرید. از برنامه‌ها و اپلیکیشن‌هایی استفاده کنید که به شما اجازه می‌دهند رایانه، تبلت یا گوشی هوشمند را پس از یک زمان مشخص به طور خودکار خاموش کنید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *