0

تاثیر بارداری بر سلامت واژن چگونه است؟

تاثیر بارداری بر سلامت واژن
بازدید 116

در طول دوران بارداری، تغییرات واضحی مانند بزرگ شدن سینه‌ها، رشد رحم و افزایش اندازه شکم انتظار می‌رود. اما چیزی که ممکن است از آن آگاه نباشید، تغییراتی که در واژن شما رخ می‌دهد است. درک اینکه واژن در دوران بارداری چه تغییراتی می‌کند و چگونه بارداری بر سلامت واژن در این دوره و حتی پس از زایمان تأثیر می‌گذارد، بسیار اهمیت دارد.

سلامت واژن در بارداری

اگر آگاه باشید که چه تغییراتی در واژن شما در دوران بارداری طبیعی است، احتمالاً قادر خواهید بود بهتر و راحت‌تر با عوارض احتمالی مرتبط کنار بیایید یا آنها را برطرف کنید. در ادامه این متن، به برخی از مسیرهایی که بارداری بر روی واژن تأثیر می‌گذارد، اشاره شده است.

افزایش ترشحات واژن در بارداری

یکی از تغییرات مهم واژن در دوران بارداری، افزایش ترشحات واژن است. این موضوع به دلیل سطوح بالای هورمون‌های استروژن و پروژسترون رخ می‌دهد. عواملی مانند افزایش حجم خون و جریان خون نیز می‌توانند به افزایش ترشحات واژن کمک کنند.

ترشحات طبیعی واژن در بارداری چگونه است؟

در دوران بارداری، ترشحات طبیعی واژن باید رقیق، سفید و یا شیرینه رنگ باشند. نزدیک شدن به زمان زایمان ممکن است مقدار آنها افزایش یابد. این ترشحات نباید بوی نامطبوعی داشته باشند، اما ممکن است بوی ملایمی داشته باشند که بیشتر از قبل قابل توجه باشد. اگر ترشحات واژن در طول بارداری شما ناراحتی ایجاد می‌کنند، سعی کنید از شلوارهای دارای آستین مخصوص بدون بو یا مینی‌پد استفاده کنید. همچنین، تعویض منظم لباس زیر، بهترین و روش اصولی برای مدیریت این شرایط است.

افزایش خطر عفونت های واژن در بارداری

افزایش ترشحات واژن در برخی موارد ممکن است نشان دهنده وجود عفونت باشد. عفونت‌های واژن در دوران بارداری اغلب رخ می‌دهند و تا حدی ناشی از تغییرات هورمونی در این دوره هستند که موجب عدم تعادل pH واژن می‌شوند. برخی از عفونت‌های واژینال شایع در دوران بارداری عبارتند از:

عفونت های قارچی: در دوران بارداری، به دلیل افزایش قند در ترشحات واژن، احتمال ابتلا به عفونت قارچی افزایش می‌یابد. قند، غذای مورد علاقه قارچ‌ها و مخمرهاست، بنابراین در طول بارداری شرایط مناسب برای رشد و تکثیر آنها فراهم می‌شود. عفونت قارچی بر جنین تأثیری ندارد، اما ممکن است برای شما مشکل‌ساز باشد. علائم عفونت قارچی شامل خارش، سوزش واژن، ترشحات واژنی که شبیه به تکه‌های کوچک پنیر هستند و بوی مخمری که از واژن منتشر می‌شود، می‌باشد. در صورت تجربه این علائم، مراجعه به پزشک برای تشخیص دقیق و درمان مناسب الزامی است.

باکتریایی واژینوز (BV): طبق گزارش انجمن باروری آمریکا، 10 تا 30 درصد از زنان باردار با باکتریایی واژینوز مواجه می‌شوند. این وضعیت ناشی از عدم تعادل بین باکتری‌های مفید و ضار در واژن است. علامت اصلی باکتریایی واژینوز، ترشحات خاکستری با بوی ماهی است. باکتریایی واژینوز در صورت عدم درمان، با زایمان زودرس، وزن ناکافی هنگام تولد و سقط جنین در ارتباط است.

تریکومونیازیس: این عفونت به وسیله رابطه جنسی با فرد آلوده منتقل می‌شود و می‌تواند عوارض جدی در دوران بارداری ایجاد کند، از جمله پارگی زودرس کیسه آمنیوتیک و زایمان زودرس. علائم تریکومونیازیس شامل ترشحات بدبو، ترشحات زرد و سبز رنگ از واژن، خارش و قرمزی واژن، و درد در هنگام ادرار و رابطه جنسی است.

افزایش تورم واژن در بارداری

برای حمایت از رشد جنین، جریان خون در دوران بارداری به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. بنابراین، تورم و ورم لبیاها و واژن در این مرحله معمولی است و ممکن است احساس تورم کنید. این تورم و افزایش جریان خون در این منطقه می‌تواند میل جنسی را افزایش داده و باعث شود تا به راحتی تحریک شوید. تغییرات هورمونی و افزایش جریان خون همچنین می‌تواند باعث تیرگی و رنگ مایل به آبی در واژن و لبیاها شود.

به بعضی موارد، تورم واژن ناشی از عفونت است. بنابراین، اگر تورم واژن همراه با قرمزی، سوزش و خارش باشد، باید به طور فوری به پزشک خود مراجعه کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *