0

بیماری لاغری مغزی در کودکان چگونه است؟

بیماری لاغری مغزی در کودکان چگونه است؟
بازدید 152

احتمالاً به تازگی با مفهوم آتروفی مغزی کودکان آشنا شده‌اید و به عنوان یک مادر نگرانی می‌کنید. ابتدا بگویم که وقتی نورون‌ها و اتصالات بین آن‌ها در مغز کودکان خراب می‌شوند، پزشکان از اصطلاح “لاغری مغزی کودکان” استفاده می‌کنند. تا به امروز، چندین عامل اصلی برای بروز این مشکل شناسایی شده است. فلج مغزی، کاهش عقلانیت و بیماری‌های عفونی تنها چند مورد از دلایل اصلی ظهور لاغری مغزی در کودکان هستند. باید به خاطر داشته باشید که علائم و شدت آتروفی مغزی بستگی به نوع بیماری و محل وقوع آتروفی در مغز دارد. برای درمان این مشکل، ابتدا باید عامل ایجادکننده آن در مغز مدیریت شود.

لاغری مغزی در کودکان چیست؟

قبل از هر چیز، بیایید ابتدا به سؤال اساسی درباره آتروفی مغزی کودکان پاسخ دهیم. به طور عمومی، در بیمارانی که به لاغری مغزی مبتلا می‌شوند، نورون‌های مغزی خود را به تدریج از دست می‌دهند. از بین رفتن نورون‌ها در مغز باعث می‌شود که ارتباط بین سلول‌های مغزی و در نهایت بخش قابل توجهی از حجم مغز بیمار کاهش یابد. در نتیجه، از دست دادن نورون‌ها در مغز می‌تواند منجر به مشکلاتی در تفکر، حافظه و حتی مدیریت وظایف روزانه توسط بیمار شود. به عبارت دیگر، هر چه شدت وقوع این مشکل بیشتر باشد، آسیب‌های وارده به فرد نیز افزایش می‌یابد.

به طور معمول این بیماری دارای دو شکله

آتروفی مغزی کودکان به طور عمومی به دو صورت در مغز بچه‌ها شکل می‌گیرد. دو نوع کانونی و تعمیم یافته لاغری مغز در کودکان شناخته شده است. در نوع کانونی، آسیب تنها در یک بخش خاص از مغز کودک مشاهده می‌شود. اما در نوع تعمیم یافته، شدت آسیب در کل مغز کودک گسترش می‌یابد.

آیا تنها در افراد پیر شاهد وقوع آتروفی مغزی هستیم؟

عموماً با پیشرفت سن در انسان‌ها، سلول‌های مغزی آن‌ها به تدریج از بین می‌روند و در نتیجه حجم مغز کاهش می‌یابد. اما استفاده از اصطلاح “آتروفی مغزی” فقط زمانی مناسب است که مشکلاتی بدون درنظر گرفتن عامل سن به وجود آید. در نتیجه، روند اتلاف بافت مغز در آتروفی به طور قابل توجهی سریع‌تر از فرآیندی است که فرد به علت پیری بافت مغز خود را از دست می‌دهد.

چه کسانی بیشتر گرفتار این مشکل می‌شن؟

عادتاً، عوامل مختلف می‌توانند منجر به بروز مشکل آتروفی مغزی در انسان‌ها شوند. اما به طور معمول، متخصصان افزایش سن، سابقه خانوادگی در ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی مانند هانتینگتون (یک بیماری که با تخریب سلول‌های مغزی و اختلال در حرکت همراه است)، سابقه ابتلا به اختلالات عصبی در خانواده، آسیب به سر، مصرف نوشیدنی‌های الکلی و سیگار کشیدن را از عوامل اصلی افزایش احتمال بروز این مشکل در مغز انسان‌ها می‌دانند.

آیا آتروفی مغزی باعث زوال عقل می‌شه؟

در ابتدا، بگذارید اینطور بیان کنم که بین زوال عقل و آتروفی مغز رابطه‌ای وجود دارد. به عنوان مثال، زوال عقل می‌تواند باعث بروز نوعی شدید از مشکل ضعف مغز در انسان‌ها شود. در واقع، افراد مبتلا به این مشکل رفتارهایی نامناسب و مغایر با زندگی روزمره نشان می‌دهند. بیماری آلزایمر به عنوان یکی از شایع‌ترین انواع زوال عقل معرفی می‌شود.

آیا آتروفی مغزی کودکان باعث بروز مشکلات گفتاری و زبانی می‌شود؟

عموماً افرادی که با مشکل آفازی مواجه هستند، به عنوان بیماران عصبی زمینه‌ای شناخته می‌شوند. در صورتی که یک کودک به مشکل آفازی مبتلا شود، اختلال لاغری مغز در بخشی که مسئول تکلم کودک است، رخ می‌دهد. در کل، شدت این اختلال می‌تواند بسیار متغیر باشد. گاهی افراد مبتلا به آتروفی مغزی دچار مشکل در به خاطر آوردن نام افراد و مکان‌ها می‌شوند، در حالی که برخی دیگر به طور کامل قادر به برقراری ارتباط نیستند.

علائم آتروفی مغزی چیست؟

بسته به محل آسیب، علائم آتروفی مغزی به طور معمول بسیار متفاوت می‌باشند. از نوع خفیف تا نوع شدید، علائم آتروفی مغزی به طور کاملاً متفاوتی همدیگر را نشان می‌دهند. می‌توان علائم آتروفی هنگام بروز آفازی شامل مشکل در صحبت کردن، نوشتن و درک معنای کلمات را نام برد. در زمان بروز تشنج، علائم آتروفی شامل حس کردن طعم تلخ یا فلزی در دهان، تشنج مداوم، از دست دادن هوشیاری، اسپاسم و فشردن دندان‌ها به هم می‌باشد.

روش تشخیص آتروفی مغز چگونه است؟

برای تشخیص این مشکل، ابتدا پزشک از بیمار به شرح حالی می‌پرسد. در نهایت، پزشک اقدام به بررسی تاریخچه پزشکی و سوابق خانوادگی سلامت بیمار می‌کند. در طول این فرآیند، از تست‌های مختلفی مانند ارزیابی هماهنگی اعضا، حرکت چشم، زبان، حافظه و توانایی حل مسئله برای ارزیابی شدت مشکل استفاده می‌شود. در برخی موارد، برای تشخیص نهایی، پزشک ممکن است نیازمند استفاده از روش‌های آزمایشگاهی مانند تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) باشد.

روش درمان آتروفی مغزی کودکان چیه؟

در ابتدا باید بدانید که برای این بیماری درمان واحدی وجود ندارد، زیرا در طول زمان بیمار ممکن است چندین نشانه بیماری را به طور همزمان تجربه کند. در نهایت، متخصصان برای کاهش عوارض مغزی به کنترل عوامل موجب آتروفی مغزی می‌پردازند. درمان این بیماری معمولاً شامل مصرف دارو، فیزیوتراپی، کاردرمانی، مشاوره، گفتاردرمانی و در برخی موارد حتی جراحی می‌باشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *