0

اولین لبخند کودک شما در دوماهگی

تکامل کودک در دوماهگی
بازدید 66

تا به حال، به نظر می‌رسید کودک بسیار خوشحال است و گاهی حتی در خواب هم می‌خندد، اما در واقع این لبخندها ناشی از انقباضات غیرارادی عضلات صورت است. اما حالا که شما می‌دانید این خنده‌ها واقعی نیستند، ناراحت نشوید. در این ماه، کودک شما با یک لبخند شکوفا و عاشقانه به تمام مراقبت‌های عاشقانه شما پاسخ می‌دهد. این لبخند احتمالاً شما را از خستگی و ناراحتی نجات می‌دهد، حتی اگر شبی بدترین شب را سپری کرده باشید. یک پدر وقتی لبخند واقعی اولین بار دخترش در شش هفته‌گی را دید، اشک در چشمانش جاری شد. او می‌گوید: “آن روز خیلی خسته‌کننده بود و من خیلی بی‌خوابی داشتم و ترافیک بسیار سنگین بود. وقتی بالاخره به خانه رسیدم، همسرم کودک را به آغوشم داد. کودک مستقیماً به من نگاه کرد و یک لبخند زد که لثه‌هایش هم آشکار شدند. در آن لحظه به خودم فکر کردم: او مرا می‌شناسد، بنابراین هیچ چیز دیگری اهمیت ندارد!”

توجه و تمایل بیشتر

در دو ماهگی، کودک شما که تا به حال تنها به اشیای ساده توجه می‌کرد، حالا علاقه‌مندی به طرح‌های پیچیده‌تر، رنگ‌ها و اشکال متنوع‌تر نشان می‌دهد و توجه بیشتری به آن‌ها می‌کند. حالا شما باید اشیا مختلفی را به او نشان داده و در اختیارش قرار دهید تا بتواند آن‌ها را لمس کند. به این منظور، می‌توانید از قالب‌های پلاستیکی شیرینی‌پزی و توپ‌های نرم استفاده کنید.

خواب طولانی تر

اگر کودک شما در دو ماهگی در طول شب برای تمام زمان می‌خوابد، شما یکی از نادرترین و خوشبخت‌ترین مادران هستید. در این سن، بسیاری از کودکان هنوز تمایل دارند که در نیمه شب یک یا چند بار تغذیه شوند. اما خوشبختانه، هر چه کودک رشد می‌کند، دوره‌های خواب و بیداری طولانی‌تر می‌شوند و می‌توان برای او یک ریتم خواب و بیداری ایجاد کرد. بیشتر کودکان دو ماهه دو تا چهار دوره خواب طولانی و یک دوره بیداری به مدت 10 ساعت دارند.

حرکات موزون

در این سن، کودک شما دست و پاها را دیگر بیش از حد تکان نمی‌دهد و حرکاتش موزون‌تر و با هماهنگی بیشتری انجام می‌شود. شما متوجه خواهید شد که حرکات تند و خشن دوره نوزادی جای خود را به حرکات نرمتر و دقیق‌تر داده است. در دو ماهگی، کودک قادر است اشیا را با قصد و هدف چنگ بزند و آن‌ها را در دست نگه دارد، در حالی که پیش‌تر این حرکات غیرارادی بوده و تنها به صورت غریزی انجام می‌شدند.

آیا سیر تکامل نوزاد طبیعی است؟

به خاطر داشته باشید که هر نوزادی به صورت منحصر به فردی تکامل می‌یابد و سرعت تکامل شناختی آن با سایر نوزادان ممکن است متفاوت باشد. مواردی که ذکر شده، تنها باید به عنوان راهنمایی برای توانایی‌هایی که نوزاد شما ممکن است داشته باشد، استفاده شوند. اگر نوزاد قادر نباشد همه این کارها را انجام دهد، به زودی قادر خواهد شد. در صورتی که نوزاد شما نارس است، معمولاً برای انجام کارهای مشابه با سایر نوزادان همسال خود، مدت زمان بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل، متخصصان اطفال معتقدند که نوزادان زودرس دارای دو سن متفاوت هستند: سن محاسبه شده (که از روز تولد محاسبه می‌شود) و سن هماهنگی (که از تاریخی که باید بدنیا می‌آمد محاسبه می‌شود). پزشکان معمولاً توسعه نوزادان زودرس را از زمانی که باید بدنیا می‌آمد، ارزیابی می‌کنند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *