0

افسردگی در بارداری

افسردگی در بارداری
بازدید 81

جنین و مادر در دوران بارداری به وسیلهٔ رابطهٔ خاصی که بین آن‌ها وجود دارد، به یکدیگر وصل شده‌اند. این اتصال باعث می‌شود که والدین، به خصوص کسانی که از ابتدای بارداری سعی در ایجاد شرایط بهتر برای رشد فرزند خود دارند، نگرانی دربارهٔ تأثیر گریه و ناراحتی مادر بر روی جنین داشته باشند. استرس در دوران بارداری حتی می‌تواند بر وضعیت جسمی جنین تأثیر بگذارد. احساس ناراحتی و روان آشفتگی مادر ممکن است به سقط جنین منجر شود و فشارهای عصبی مداوم ممکن است باعث معلولیت و نقص جسمی در جنین شود. بنابراین، این موضوع نباید به سادگی نادیده گرفته شود. در ادامه، قصد داریم تأثیر ناراحتی مادر در دوران بارداری بر روی جنین را مورد بررسی قرار دهیم.

تأثیر ناراحتی مادر بر جنین

اگر در دوران بارداری هستید، احتمالاً خودتان هم متوجه تأثیر گریه و ناراحتی مادر بر روی جنین می‌شوید. وقتی شما گریه می‌کنید یا از ته قلب ناراحت و غمگین هستید، ممکن است حس کنید که حرکات جنین شدیدتر شده‌اند. این در ابتدا ممکن است سخت باور شود؛ اما با گذر زمان و تجربه‌های مکرر، شما سعی می‌کنید بیشتر به فکر جنین‌تان باشید. لگد و تکان‌های قوی نشان می‌دهند که جنین در حال خواستن از شما خواهش می‌کند که احساسات خود را کنترل کنید. همچنین، ضربان قلب جنین نیز در این شرایط افزایش می‌یابد و تغییرات هورمونی نیز همراه دارد. شاید شما به این تغییرات آگاه نشوید؛ اما در واقعیت، این موارد وجود دارند.

تأثیر طولانی مدت ناراحتی مادر بر جنین

بدون شک، هر خانم بارداری در طول دوران بارداری با مواردی روبرو می‌شود که باعث ناراحتی و گریه شود. به علاوه، احساسات یک مادر باردار به طور قابل توجهی شدیدتر از یک خانم عادی است. اما نکته مهم این است که ناراحتی مادر به صورت مداوم ادامه نیابد. اگر استرس در دوران بارداری به طولانی مدت ادامه یابد، شرایط جنین را تحت تأثیر قرار می‌دهد. تأثیر گریه و ناراحتی مادر بر روی جنین حتی پس از زایمان نیز مشهود است. این مشکل می‌تواند سطح اضطراب و استرس در کودک را افزایش دهد و مشکلات رفتاری مانند بیش‌فعالی و اختلال کم‌توجهی را در آینده برای فرزندان این مادرها به همراه داشته باشد. بنابراین، بهتر است تأثیر ناراحتی مادر بر روی جنین به طور جدی مورد توجه قرار گیرد، زیرا ممکن است در آینده باعث ایجاد اضطراب‌ها و مشکلات رفتاری در کودکان و حتی در فرد بزرگسالی شود.

چگونه ناراحتی مادر بر جنین تاثیر میگذارد

وقتی یک مادر گریه می‌کند، این می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر روی فرزندش داشته باشد. تأثیر گریه و ناراحتی مادر بر روی جنین از طریق چندین مکانیسم اتفاق می‌افتد و شدت آن نیز بستگی به شدت ناراحتی دارد.

تاثیرات هورمونی

استرس در دوران بارداری باعث تغییرات هورمونی در بدن مادر می‌شود. در این شرایط، سطح کورتیزول (هورمون استرس) در بدن افزایش می‌یابد و از طریق جریان خون به جنین منتقل می‌شود. حضور این هورمون ممکن است تأثیر منفی بر رشد و توسعه جنین داشته باشد. به طوری که جنین‌هایی که در رحم مادرانی با استرس و اضطراب زیاد قرار دارند، معمولاً جثه کوچکتری دارند.

تأثیر ناراحتی مادر بر روی تنفس و ضربان قلب جنین

مادر گریه کردن خود را تاثیر منفی بر تنفس و ضربان قلب خود احساس می‌کند و همین حالت به طور مشابه در جنین نیز ایجاد می‌شود. وقتی که ضربان قلب جنین افزایش می‌یابد، در واقع یک حالت استرس در جنین به وجود می‌آید. تنفس و ضربان قلب جنین بطور مستقیم تحت تأثیر حالت های احساسی مادر قرار می‌گیرد و ممکن است به دلیل افزایش استرس در جنین، حرکات جنین به نظر مادر بیشتر و شدیدتر به نظر برسد. در نتیجه، می‌توان گفت که افزایش استرس در جنین ممکن است دلیلی بر افزایش قوی‌تر و شدیدتر شدن حرکات جنین باشد.

راهکارهایی برای داشتن جنین سالم‌تر

فهمیدن اینکه کنترل احساسات در دوران بارداری چالش برانگیز است، مورد قبول همه‌ی ماست. با این حال، اگر می‌خواهید تأثیر ناراحتی مادر بر جنین روی سلامت آن تأثیر منفی نکند، باید به چندین راهکار توجه کنید. در زیر برخی از بهترین راهکارها برای کاهش ناراحتی و استرس را ذکر می‌کنم:

  • خواب کافی: به اندازه کافی خواب ببرید و به استراحت مناسب برسید؛ زیرا خواب کافی می‌تواند استرس را کاهش دهد.
  • ورزش: ورزش میزان استرس را کاهش می‌دهد. بنابراین، ورزش را به برنامه‌ی روزانه‌تان اضافه کنید. البته قبل از هر چیز، با پزشک خود درباره نوع و میزان ورزشی که می‌توانید انجام دهید مشورت کنید.
  • رژیم غذایی سالم: یک رژیم غذایی سالم و متنوع را رعایت کنید. مصرف مواد غذایی حاوی مواد مغذی، مانند میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و منابع پروتئینی سالم، به سلامتی و کاهش استرس کمک می‌کند.
  • کاهش مصرف کافئین: مصرف کافئین را کاهش دهید یا در صورت امکان آن را حذف کنید. مواد محرک مانند الکل و کافئین می‌توانند نوسانات خلقی را افزایش دهند.
  • کنترل استرس: استرس در دوران بارداری باید کنترل شود تا سلامت مادر و جنین تحت تأثیر آن ناراحتی قرار نگیرند. به عنوان مادر آگاه، خودتان را از حاشیه‌ها و عواملی که قابل کنترل هستند و می‌توانند ناراحتی را افزایش دهند، دور نگه دارید.

مواظبت و مراقبت از سلامت روانی و جسمی خود در دوران بارداری بسیار مهم است. در صورت داشتن هرگونه نگرانی یا سوال، بهتر است با پزشک یا متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *