0

استفاده از لوازم آرایشی بهداشتی در دوران بارداری

استفاده از لوازم ارایش در بارداری
بازدید 208

بسیاری از زنان باردار نگران استفاده از آرایش، رنگ کردن موها و استفاده از مواد آرایشی هستند و از خطرات آنها در دوران بارداری نگرانند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، هر ماده‌ای که بر روی پوست استفاده می‌شود، می‌تواند به جریان خون وارد شده و حتی از طریق جفت نیز عبور کند. بنابراین، در استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی در دوران بارداری، نیاز به دقت بیشتری وجود دارد. اگر شما مطمئن نیستید که کدام محصولات برای استفاده در دوران بارداری بی‌خطر هستند، بهتر است از پزشک خود کمک و راهنمایی بخواهید.

محصولات اسپری حالت‌دهنده مو و لاک ناخن

محصولات اسپری حالت‌دهنده مو و لاک ناخن شامل ترکیبات شیمیایی هستند که در صورت تماس مداوم و استنشاق، ممکن است برای جنین ضرر آور باشند. برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که ماده فتالات، که در بسیاری از اسپری‌های حالت‌دهنده مو و لاک ناخن وجود دارد، با نقص‌های تولدی جنین در ارتباط است.

اگرچه این تحقیقات به بررسی ارتباط بین استفاده از ماده فتالات موجود در محصولات آرایشی و بهداشتی و خطرات آن برای بارداری پرداخته نشده است، اما برای حفظ سلامتی جنین، مناسب است از لاک ناخن بدون فتالات استفاده کنید یا ناخن‌های خود را در محیطی با تهویه هوای خوب و مناسب لاک کنید تا در معرض فتالات موجود در لاک به حداقل بیایند. همچنین، می‌توانید به جای استفاده از اسپری حالت‌دهنده مو که به راحتی استنشاق می‌شود، از موس، ژل یا دیگر حالت‌دهنده‌های طبیعی استفاده کنید.

محصولات برنزه‌کننده و کرم‌های ضدآفتاب

تأثیر استفاده از محصولات برنزه‌کننده در زنان باردار به‌طور جامع مورد مطالعه قرار نگرفته است. اما برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده گاه‌به‌گاه از محصولات برنزه‌کننده، آسیب کمتری نسبت به برنزه شدن از طریق آفتاب یا سولاریوم دارد. با این حال، به‌طور کلی در دوران حساس بارداری، به‌ویژه در سه ماهه اول، بهتر است از هر نوع برنزه‌کردن بدن خودداری کنید. برخی از محققان تأکید می‌کنند که استفاده از کرم‌های ضدآفتاب مناسب در دوران بارداری بسیار مهم است، زیرا هورمون‌های بارداری می‌توانند پوست را حساس‌تر از همیشه کنند.

اگر نگران استفاده از کرم‌های ضدآفتاب هستید، می‌توانید از کرم‌های ضدآفتاب غیرشیمیایی و همچنین از کلاه آفتاب‌گیر استفاده کنید و زمانی که در معرض نور خورشید هستید را محدود کنید، به‌ویژه بین ساعت ۱۰ صبح تا دو بعد از ظهر که اشعه‌های خورشید بیشتری دارند. پزشکان توصیه می‌کنند از کرم‌های ضدآفتابی استفاده کنید که حاوی اکسید روی و تیتانیوم دی‌اکسید باشند. این مواد با قرار گرفتن بر روی پوست، اشعه‌های فرابنفش را فیلتر می‌کنند و خود آنها جذب پوست نمی‌شوند.

محصولات ضدجوش برای صورت

در دوران بارداری، نوسانات هورمونی ممکن است باعث ایجاد یا شدیدتر شدن جوش‌ها یا آکنه در صورت شود. اگر با مشکل جوش‌زدگی روبرو شدید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. استفاده از برخی از داروهای ضدآکنه مانند ایزوترتینوئین (آکوتان)، ترتینوئین (رتین A) و تتراسایکلین در دوران بارداری خطرناک است و ممکن است باعث نقص‌های تولدی شود.

همچنین، استفاده از ماسک‌های لایه‌بردار یا اسکراب‌ها در این دوره توصیه نمی‌شود. شستن صورت با آب گرم و صابون مناسب بر اساس نوع پوستتان و استفاده از یک پاک‌کننده ملایم روزانه بدون خطر است.

رنگ مو و هایلایت

اثرات رنگ کردن موی زنان باردار به‌طور کامل توسط پژوهشگران بررسی نشده است؛ به همین دلیل برخی پزشکان توصیه می‌کنند که در دوران بارداری و به‌ویژه در سه ماهه اول، از رنگ کردن مو پرهیز کنید، زیرا در این سه ماهه جنین در وضعیت حساسی قرار دارد. اگر قصد رنگ کردن موی خود پس از سه ماهه اول را دارید، بهتر است این کار را در یک اتاق با تهویه مناسب و با باز بودن پنجره‌ها انجام دهید تا تماس و استنشاق بوی مواد موجود در رنگ کاهش یابد.

استفاده از دستکش و ماسک هم می‌تواند تماس شما با این مواد را کاهش دهد. همچنین، در صورت امکان، توصیه می‌شود در دوران بارداری از رنگ‌های بدون آمونیاک یا رنگ‌های گیاهی استفاده کنید. هایلایت و سایر روش‌های رنگ کردن مو که فقط ساقه مو را رنگ می‌کنند، خطرات کمتری دارند و به عنوان روش جایگزین در دوران بارداری توصیه می‌شود.

استفاده از ماتیک

بعضی از محصولات ماتیک یا روژ لب برای افزایش ماندگاری آنها ممکن است حاوی مقدار کمی سرب باشند. اما مطالعات نشان می‌دهد که میزان سرب موجود در روژ لب به حدی نیست که برای مادر و جنین تهدیدی ایجاد کند و نگرانی‌های جدی را به وجود بیاورد.

تحقیقات نشان داده است که استفاده از روژ لب حاوی سرب با مسمومیت سرب مرتبط نیست. با این حال، به دلیل عدم وجود تحقیقات جامع در این زمینه، بهتر است برای حفظ سلامت خود و جنینتان در صورت امکان از روژ لب بدون سرب استفاده کنید. در نظر گرفته شود که سه ماهه اول بارداری زمانی حساس برای رشد جنین است و احتمالاً اجتناب از استفاده از روژ لب در این دوره می‌تواند نگرانی را کاهش دهد.

کرم‌های ضدچروک و تزریق بوتاکس

بعضی از زنان باردار ممکن است همانند استفاده از لوسیون‌ها، از کرم‌های ضدچروک نیز استفاده کنند. قبل از استفاده از کرم‌های ضدچروک برای پیشانی یا خطوط خندۀ صورت، باید به مواد موجود در آن توجه کنید. بسیاری از کرم‌های ضدچروک حاوی رتینول هستند که ممکن است با نقص‌های هنگام تولد مرتبط باشند. اگرچه تاکنون تحقیقات قطعی در این زمینه انجام نشده است، اما توافق عمومی وجود دارد که رتینول ممکن است با سقط جنین یا اختلال در رشد مرتبط باشد.

در صورت تمایل به استفاده از کرم‌های ضدچروک در دوران بارداری، باید محصول را به پزشک خود نشان دهید تا محتویات و ترکیبات آن بررسی شود. با این حال، استفاده از کرم‌های ضدچروک در سه ماهه اول بارداری توصیه نمی‌شود. در دوران بارداری، شاید بخواهید از تزریق بوتاکس برای کاهش خطوط اخم و چروک استفاده کنید؛ اما کارشناسان توصیه می‌کنند در دوران بارداری از این روش خودداری کنید. تحقیقات کافی درباره استفاده از بوتاکس در زنان باردار وجود ندارد و برای حفظ سلامتی جنین، به خصوص در سه ماهه اول، توصیه می‌شود از تزریق بوتاکس در دوران بارداری خودداری کنید.

سفیدکننده‌های دندان

بر اساس آراء محققان، پراکسید هیدروژن که ماده فعال در سفیدکننده‌های دندان است، برای بزرگسالان بدون خطر است، حتی اگر در طول فرایند بلیچینگ یا سفید کردن دندان مقداری از آن را بلعید. با این حال، اطلاعات و تحقیقات کافی درباره تأثیر این مواد بر جنین وجود ندارد. بهترین تصمیم در این دوران این است که از استفاده از محصولات سفیدکننده‌های دندان خودداری کنید. به جای آن، می‌توانید از خمیردندان‌های سفیدکننده استفاده کنید. مهم‌تر از همه، در این دوران باید به شیوه‌های بهداشت دهان و دندان خود، از جمله مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، پایبند باشید و به طور منظم برای جرم‌گیری دندان به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *