0

ابتلای مرتب کودک به سرماخوردگی

کودکی که بی حال روی صندلی نشسته است.
بازدید 24

سیستم ایمنی فرزند شما هنوز در حال تکامل است و همزمان با ویروس‌های مختلفی روبرو می‌شود. در واقع، سیستم ایمنی او با هر بار سرماخوردگی فقط می‌تواند نسبت به یکی از ۲۰۰ نوع ویروس سرماخوردگی که با آن مواجه می‌شود، ایمنی پیدا کند. به تمام سرماخوردگی‌هایی که در طول عمرتان تجربه کرده‌اید فکر کنید! فرزند شما باید با همه آن‌ها و حتی بیشتر از آن‌ها مواجه شود تا نسبت به همه ویروس‌های سرماخوردگی ایمنی پیدا کند.

اگر فرزندتان به پیش‌دبستانی یا دبستان می‌رود، ناگزیر انواع ویروس‌های سرماخوردگی را از دوستان و همکلاسی‌هایش می‌گیرد. دست‌ها و انگشتان او با ویروس‌های مختلف تماس پیدا می‌کنند، سپس انگشتان با دهان، بینی و چشمانش تماس می‌یابند و ویروس‌ها مکان مناسبی برای جایگزینی و رشد پیدا می‌کنند.

گاهی اوقات ممکن است هنگام غذا خوردن با دوستی که سرماخورده است، شریک شود یا دوستش به سمت او عطسه یا سرفه کند و او از هوای آلوده به ذرات آب دهان و ویروس تنفس کند و بدین ترتیب به ویروس آلوده شود.

بچه‌ها به طور متوسط ۶ تا ۱۰ بار در سال دچار سرماخوردگی می‌شوند. در خانواده‌هایی که بچه‌های پیش‌دبستانی یا دبستانی دارند، تعداد سرماخوردگی‌ها ممکن است به ۱۲ بار در سال هم برسد، در حالی که بزرگسالان ممکن است تنها ۲ تا ۴ بار در سال سرما بخورند.

فرزند شما ممکن است در پاییز یا زمستان بیشتر سرما بخورد که علت آن سرمای هوا و گرم کردن داخل خانه است که باعث خشک شدن مخاط بینی و تسهیل جایگزینی ویروس سرماخوردگی می‌شود. همچنین وقتی هوای بیرون سرد است، او بیشتر در محیط بسته می‌ماند که در این حالت امکان انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر بیشتر است.

تفاوت سرماخوردگی و آلرژی

تشخیص این بیماری‌ها واقعاً گاهی مشکل است! زیرا علائم این بیماری‌ها می‌توانند شبیه یکدیگر باشند و فرد را به راحتی گمراه کنند.

کودکی که به سرماخوردگی مبتلا است، معمولاً آبریزش بینی با موکوس شفاف دارد که ممکن است غلیظ شود. ترشحات ممکن است در طول یک هفته به رنگ سبز یا خاکستری تغییر کنند. علاوه بر این، ممکن است گرفتگی بینی، سرفه خفیف و تب پایین نیز دیده شود. گرفتگی بینی و سرفه معمولاً قبل از تب ظاهر می‌شوند. به عبارت دیگر، اگر فرزند شما تب بالا همراه با علائم جدی دیگر دارد، به نظر می‌رسد که بیماری ویروسی دیگری داشته باشد. کودکی که به آنفولانزا مبتلا است، ممکن است اسهال یا استفراغ نیز داشته باشد.

اگر فرزند بیمار شما تب دارد و وقتی تب او پایین می‌آید می‌تواند به طور عادی (یا نزدیک به عادی) غذا بخورد و بازی کند، احتمالاً بیماری او در حد یک سرماخوردگی ساده است. اما اگر با وجود کاهش تب هنوز هم بیمار و بدحال به نظر می‌رسد، مسئله جدی‌تر از سرماخوردگی است.

خارش، آبریزش بینی و اشکریزش از علائم اصلی آلرژی هستند. حملات عطسه و یا خارش پوست که برای هفته‌ها یا ماه‌ها ادامه داشته باشند نیز وجود آلرژی را در کودک شما تأیید می‌کنند. در این صورت، ترشحات بینی فرزند شما به جای اینکه غلیظ شود یا تغییر رنگ به زرد، سبز یا خاکستری بدهد (مانند آنچه در سرماخوردگی دیده می‌شود)، شفاف باقی می‌مانند. بعلاوه، آلرژی باعث تب در کودک نمی‌شود و معمولاً در بهار، تابستان و حتی پاییز هم دیده می‌شود.

کمک به درمان سرماخوردگی کودک

هیچ دارویی نمی‌تواند ویروس را سریع‌تر از بدن فرزندتان خارج کند، اما می‌توانید اقداماتی انجام دهید تا او احساس بهتری داشته باشد و مهم‌تر از همه، از ابتلا به عفونت باکتریایی و بدتر شدن وضعیت عمومی‌اش جلوگیری کنید. در درجه اول، کودک شما باید به مقدار زیادی استراحت کند و مایعات کافی دریافت کند. به او آموزش دهید که چگونه می‌تواند با آرام فین کردن، محتویات بینی‌اش را تخلیه کند تا از تجمع ترشحات و گرفتگی بینی جلوگیری کند. همچنین، دست‌هایش را به دفعات، به‌ویژه قبل از غذا خوردن و بعد از رفتن به توالت بشوید.

توصیه‌های دیگری که می‌توانید با انجام آن‌ها به او کمک کنید:

– از یک دستگاه بخور گرم یا مرطوب‌کننده سرد برای مرطوب کردن فضای اتاق استفاده کنید. او را به حمام ببرید و آب داغ را باز کنید تا بخور گرم در حمام ایجاد شود. بخور کافی حدود ۱۵ دقیقه در فضای حمام یا اتاق می‌تواند کمک بزرگی باشد. وان آب گرم نیز می‌تواند همین نتیجه را داشته باشد، به‌خصوص اگر مقداری روغن نعناع یا اکالیپتوس به آب اضافه کنید که یک راه مطمئن و آرامش‌بخش برای درمان موقت گرفتگی بینی است.

– هنگام خواب، سر او را در سطحی بلندتر یا کمی مایل نگه دارید. می‌توانید از یک بالش بزرگ‌تر یا گذاشتن یک پتوی تا شده زیر بالش معمولی او استفاده کنید. خوابیدن در این حالت می‌تواند باعث بهبود تخلیه ترشحات پشت حلق شود و خواب راحت‌تری را فراهم کند. اما در این کار زیاده‌روی نکنید؛ اگر کودکتان در هنگام خواب مرتباً غلت می‌زند، ممکن است در جای خود چرخیده و پاهایش بالاتر از سر او قرار گیرد که به این ترتیب تمام زحمات شما از بین خواهد رفت.

تماس با پزشک

اگر تب بالای 39 درجه سانتیگراد دارد، اگر 5 تا 7 روز بعد از شروع بیماری علائم او بدتر شده و به جای بهبود، علائم بیماری ادامه داشته باشد و یا اگر علائم سرماخوردگی بیشتر از 14 روز طول کشیده باشد، اگر سرفه او بدتر شده و همراه با خس خس سینه (ویزینگ) یا تنفس‌های بریده بریده باشد، که این علائم ممکن است نشان دهنده ابتلا به آسم، عفونت ریه (پنومونی) یا سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی باشد، اگر فرزندتان به شما گوش درد دارد یا در هنگام خوردن غذا یا نوشیدن آب گوشش درد می‌کند یا احساس می‌کنید که گوشش را کشیده یا می‌مالد، باید به پزشک مراجعه کنید، زیرا این علائم ممکن است نشانه عفونت گوش باشند، اگر فرزندتان بیقرار و بی‌توجه به نظر می‌رسد یا خیلی خسته به نظر می‌رسد.

کم کردن دفعات سرماخوردگی کودک

شما نمی‌توانید کاری کنید که او اصلاً سرما نخورد، اما می‌توانید اقداماتی انجام دهید تا او کمتر در معرض خطر بیماری قرار گیرد و سیستم دفاعی اش تقویت شود. ویروس‌های سرماخوردگی در داخل مخاط خشک بینی راحت‌تر نفوذ می‌کنند، پس دقت کنید که مایعات کافی دریافت کند، استراحت کافی داشته باشد و غذاهای مفید و مقوی بخورد.

تا جایی که می‌توانید، فرزندتان را از کودکان و بزرگسالان بیمار دور نگه دارید.

به او آموزش دهید که قبل از خوردن دستهایش را بشوید و خودتان هم قبل از آماده کردن غذا دستهایتان را بشوئید.

دود سیگار می‌تواند فرزند شما را در معرض خطر بیماری‌های دستگاه تنفسی فوقانی قرار دهد. کودکتان را از افراد سیگاری دور نگه دارید و همینطور از ماندن آنها در مکان‌هایی که افراد در آنجا سیگار می‌کشند جلوگیری کنید. بچه‌هایی که با افراد سیگاری زندگی می‌کنند، بیشتر از بچه‌های دیگر سرما می‌خورند و سرماخوردگی آنها بیشتر هم طول می‌کشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *