0

آیا همیشه دوقلوهای همسان جنسیتی یکسان دارند؟

دو عدد کودک پسر که دوقلو هستند
بازدید 125

آیا همیشه دوقلوهای همسان جنسیتی یکسان دارند؟ با اینکه استثناهای نادری وجود دارند، اما دوقلوهای همسان تقریباً همیشه همجنس هستند. این به دلیل این است که بارداری دوقلوهای همسان زمانی اتفاق می‌افتد که یک تخمک بارور شده منفرد تقسیم می‌شود و دو جنین تشکیل می‌شود. بنابراین، هر جنین کروموزوم‌های یکسانی دارد. اما باید به یاد داشت که هر دوقلو دارای جنسیت متفاوت است و با گذر زمان، هویت جنسی آن‌ها هم ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

همچنین، دوقلوها می‌توانند براساس زیگوسیتی یا تعداد زیگوت‌ها به جنین، به انواع مختلف تقسیم بندی شوند. دوقلوهای برادر یا دو تخمکی از دو تخمک مجزا تشکیل شده و توسط دو اسپرم مجزا بارور می‌شوند. اصطلاحات “یکسان” و “برادرانه” به شکل ظاهری دوقلوها توضیح نمی‌دهند، بلکه در واقع نحوه تشکیل آن‌ها را توصیف می‌کنند. دوقلوهای دو تخمکی ممکن است همجنس یا متفاوت باشند، مانند خواهر و برادرهایی که در حاملگی‌های جداگانه متولد شده‌اند. آن‌ها ممکن است شباهت زیادی به یکدیگر داشته باشند یا خیلی متفاوت باشند، همچنین ممکن است در نظر برسند یا نباشند.

تفاوت دوقلوهای پسر

دوقلوهای مونوزیگوتیک (یکسان) از یک تخمک بارور شده به وجود می‌آیند که به دو قسمت تقسیم می‌شود. هر دو قسمت تخمک بارور شده در رحم کاشته می‌شوند و هر کدام یکی از دوقلوها را تولید می‌کنند. این دوقلوها منشأ ژنتیکی یکسانی دارند. دوقلوهای مونوزیگوتیک تقریباً یک سوم تمام دوقلوها را تشکیل می‌دهند.

از طریق شباهت قابل توجهی که در DNA آن‌ها وجود دارد، ممکن است دوقلوهای مونوزیگوتیک به طور قابل توجهی شبیه به یکدیگر باشند و تشخیص آن‌ها از هم سخت باشد. اما شباهت ظاهری بین دوقلوها دلیل کافی برای تصدیق همسانی آن‌ها نیست. زیرا دوقلوهای برادر (دو تخمکی) از نظر ژنتیکی منحصر به فرد هستند. آن‌ها از دو تخمک مجزا می‌آیند که توسط اسپرم‌های مجزا بارور می‌شوند. دوقلوهای برادر رایج‌ترین نوع دوقلوها هستند و تقریباً دو سوم کل دوقلوها را تشکیل می‌دهند.

همچنین، دوقلوزایی دو تخمکی می‌تواند ارثی باشد، زیرا اکثر دوقلوها و چندقلوهایی که از روش‌های تقویت‌کننده باروری مانند داروها یا لقاح آزمایشگاهی به دست می‌آیند، دوقلوهای تک تخمکی و دو تخمکی هستند.

دوقلوهای همسان

 • جهش ژنتیکی: گزارش شده است که در برخی موارد دوقلوهای نر و تک تخمکی دچار جهش ژنتیکی می‌شوند. علت این جهش‌ها هنوز به طور دقیق مشخص نشده است، اما در نتیجه تقسیم زیگوت، یکی از دوقلوها کروموزوم Y را از دست می‌دهد و به عنوان یک ماده رشد می‌کند. دوقلوهای ماده در این موارد دارای سندرم ترنر هستند که با قد کوتاه و عدم رشد تخمدان مشخص می‌شوند.
 • دوقلوهای نیمه همسان:در این حالت، یک تخمک توسط دو اسپرم بارور می‌شود. سپس تخمک تقسیم می‌شود و به دو نوزاد تبدیل می‌شود که ممکن است از جنس‌های متفاوت باشند. این نوزادان بین 50 درصد تا 100 درصد DNA مشترک دارند. به عبارت دیگر، آن‌ها بخشی از DNA را که مشابه است (مانند دوقلوهای دو تخمکی) و همچنین بخشی از DNA را که یکسان است (مانند دوقلوهای تک تخمکی) از هم به ارث می‌برند.
 • دوقلوهای دو تخمکی: برای بروز دوقلوزایی دو تخمکی، دو تخمک در زمان تخمک‌گذاری آزاد می‌شوند و سپس توسط دو اسپرم بارور می‌شوند. دوقلوهای حاصل از این فرایند نیز نیمه همسان خواهند بود. با این حال، وجود مورد مستندی از این نوع دوقلوزایی تاکنون گزارش نشده است و فقط یک نظریه است.

دوقلوهای ناهمسان

 • متولد شده از تخمک‌های اهدایی: در شرایط آزمایشگاهی، با استفاده از تخمک‌های اهدایی، می‌توان دوقلوها را به دنیا آورد که ممکن است از دو فرد مختلف باشند. در صورتی که این تخمک‌ها به وسیله اسپرمی از یک والد بارور شوند، دوقلوها به عنوان خواهر و برادر ناتنی شناخته می‌شوند.
 • متولد شده از دو والد: در صورتی که دو تخمک از یک والد توسط اسپرم دو والدین مختلف بارور شوند، می‌توان دوقلوهای برادر ایجاد کرد. این می‌تواند به دو صورت، با لقاح طبیعی یا با لقاح آزمایشگاهی رخ دهد. در این حالت، دوقلوها به عنوان خواهر و برادر ناتنی تشخیص داده می‌شوند.
 • متولد شده از اسپرم و تخمک دو دلدار: استفاده از تخمک‌های اهدایی از دو فرد مختلف و بارور سازی آن‌ها با اسپرم دو اهداکننده متفاوت، می‌تواند منجر به تولد دوقلوها شود. در این حالت، دوقلوها ممکن است هیچ DNA مشترکی نداشته باشند مگر اینکه اهداکنندگان اسپرم و تخمک با یکدیگر مرتبط باشند. در این صورت، دوقلوها به عنوان خواهر و برادر ناتنی در نظر گرفته می‌شوند.

کلام آخر

اگر شما والدین دوقلو هستید، احتمالاً باید به سؤالات مشابهی درباره فرزندانتان پاسخ دهید. بسیاری از افراد ممکن است بپرسند که آیا دوقلوهای دختر و پسر همسان هستند. با داشتن اطلاعاتی درباره دوقلوها، می‌توانید تصمیم‌گیری کنید و در صورت تمایل، به بارداری دوقلوها اقدام کنید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *