0

آیا نوع شیر مادر برای فرزند دختر و پسر متفاوت است؟

تاثیر شیر مادر برای فرزند
بازدید 167

در حالی که علم در حال کشف برخی از پیچیدگی‌های شیر انسان است، هنوز همه جوانب شیر مادر را به طور کامل درک نمی‌کنیم. وجود دلایلی وجود دارد که توضیح می‌دهند چرا شیر مادر به این شکل است. شیر مادر یک ماده پویا است و تغییراتی بسته به سن و نیازهای نوزاد را تجربه می‌کند. مواد موجود در شیر مادر حتی میان مادران نیز متفاوت است و احتمالاً به جنسیت نوزاد، یعنی پسر یا دختر، وابسته است.

تاثیر جنسیت بر تولید شیر مادر

تولید کلسیم بیشتر در شیر دختران، شیر مادر پسران دارای مقادیر بالاتری از چربی و پروتئین است، اما غلظت قند کمتری تولید می‌کند.

الگوی شیردهی ممکن است در پسران با دختران متفاوت باشد و این می‌تواند ترکیب شیر را تغییر دهد.

سیگنال‌های هورمونی از جنین در حال رشد ممکن است تأثیری بر سینه داشته باشد، که در نتیجه شیر تولید شده در زمان تولد نوزاد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

احتمالاً هنوز به طور قطعی نمی‌دانیم که آیا شیر مادر بر اساس جنسیت کودک تغییر می‌کند یا خیر، اما می‌دانیم که شیر مادر همیشه در حال تغییر است تا نیازهای هر کودک شیرده را برآورده کند. شیر مادر بین مادران متفاوت است و حتی برای تغذیه شیر مادر نیز متفاوت است.

موارد دیگر تاثیرگذار

  • تأثیر مواد ژنتیکی بر شیردهی:

مادر مواد ژنتیکی، مانند سلول‌های بنیادی، را از طریق شیر مادر به کودک خود منتقل می‌کند. این مواد می‌توانند برای رشد سیستم ایمنی کودک اهمیت داشته باشند.

  • تأثیر رژیم غذایی مادر:

نوع چربی‌ها که مادر مصرف می‌کند، به حدی می‌توانند بر ترکیب چربی‌ها در شیر مادر تأثیر بگذارند.

رژیم غذایی مادر می‌تواند بر غلظت ید در شیر مادر تأثیر بگذارد.

رژیم غذایی مادر ممکن است بر غلظت ویتامین‌ها در شیر مادر تأثیر بگذارد. با این حال، رژیم غذایی متوسط معمولاً می‌تواند به مادران مقادیر کافی از اکثر ویتامین‌ها را فراهم کند.

  • تنوع طعم در شیر مادر:

طعم‌های مختلفی از رژیم غذایی مادر به شیر مادر منتقل می‌شود. اگر شما می‌خواهید کودکتان علاقه‌مند به مصرف سبزیجات باشد، ممکن است مفید باشد که خودتان این مواد را مصرف کنید. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که تغذیه انحصاری با شیر مادر به مدت ۶ ماه می‌تواند باعث کاهش غذاخوردن کمتر در کودکان در دوران اولیه کودکی شود.

  • باکتری‌های موجود در شیر مادر:

باکتری‌ها از روده مادر به شیر مادر منتقل می‌شوند و سپس از طریق شیر مادر به دستگاه گوارش کودک منتقل می‌شوند. تغذیه انحصاری با شیر مادر (بدون مصرف هیچ چیز دیگری به جز شیر مادر، حتی آب) به استقرار باکتری‌های سالم در روده کودک کمک می‌کند. باکتری‌های سالم روده می‌توانند فواید طولانی مدت مهمی برای سلامتی داشته باشند. به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که شیر مادران چاق به مقایسه با شیر مادران با وزن سالم دارای جامعه‌های باکتریایی متفاوت و کمتری هستند.

  • طبیعت دائمی تغییر شیر مادر:

شیر مادر بر اساس نیازهای کودک ساخته می‌شود. به عنوان مثال، شیر مادر ساخته شده توسط مادر یک نوزاد نارس ممکن است غلظت‌های مختلفی از عوامل مختلف را داشته باشد. همچنین، هنگامی که شیر از مادر گرفته می‌شود، غلظت فاکتورهای محافظتی ایمنی را افزایش می‌دهد تا دوز نهایی محافظت ایمنی را قبل از پایان شیردهی به کودک فراهم کند.

کلام آخر

علم بدون نیاز به اثبات، اهمیت شیر انسان را تأیید می‌کند. زیرا شیر انسان به عنوان یک منبع طبیعی و تکامل یافته برای تغذیه نوزادان، نقش بسیار مهمی در حفظ و بهره‌برداری از پتانسیل بیولوژیکی کامل ما در طول هزاران سال داشته است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *