0

آیا نوزاد پس از تولد به طور غریزی مادر خود را می‌شناسد؟

نوزاد و مادر
بازدید 126

اگرچه پس از تولد نوزاد خود را برای اولین بار می‌بینید، اما باید نه ماه بارداری را نیز به حساب بیاورید. تحقیقات نشان می‌دهد که نوزاد پس از تولد به طور غریزی مادر خود را شناسایی می‌کند. در واقع، نوزادان با استفاده از چند حس کلیدی قادر به شناخت و تشخیص مادر خود هستند.

شنوایی

زمانی که جنین صدای ضبط شده مادر را می‌شنود، ضربان قلب آن تندتر می‌شود. به همین ترتیب، زمانی که جنین صدای شخص دیگری را می‌شنود، ضربان قلبش کندتر می‌شود. پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که شنیدن صدای مادر باعث تسریع ضربان قلب جنین می‌شود، زیرا جنین در پاسخ به صدای مادر هیجان زده می‌شود. بنابراین، قبل و بعد از تولد نوزاد، شروع به برای او خواندن و حرف زدن کنید، زیرا کودک شما قادر است شما را شناسایی کند.

لامسه

تشخیص نوزادان نسبت به مادرشان صرفاً با لمس نیست، بلکه این یک جزء مهم از ایجاد ارتباط عاطفی بین مادر و کودک است. نوازش و لمس کردن برای رشد و توسعه کودکان بسیار مهم است. متخصصان وب سایت Scientific American باور دارند که تماس پوست به پوست بین مادر و نوزاد، به آرامش نوزاد کمک می‌کند و خواب او را بهبود می‌بخشد. به علاوه، این تماس باعث رشد سریع‌تر مغز نوزاد می‌شود. بدن شما به گونه‌ای طراحی شده است که کودک را آرام کند. دمای قفسه سینه مادران که تازه کودک خود را به دنیا آورده‌اند، حدود ۲ درجه سلسیوس گرم‌تر از بخش‌های دیگر بدن است و این بهترین محیط برای خوابیدن نوزاد است. سپس بدن بر اساس نیازهای کودک، دمای خود را تنظیم می‌کند.

بویایی

حس بویایی کودک از پیش از تولد به شدت توسعه یافته است و کودک بیشتر از حواس دیگر، مانند بینایی که کمترین رشد را داشته، به این حس تکیه می‌کند. نوزادان قادرند تا سه روز پس از تولد بوی مایع آمنیوتیک مادر را تشخیص دهند و به سرعت به سوی بوی شیر مادر جذب می‌شوند. اگر نوزاد پس از تولد روی پستان مادر قرار داده شود، سریعاً به سمت بوی شیر حرکت می‌کند و اطراف را برای پستان مادر جستجو می‌کند تا آن را در دهان گیرد. کودک ترجیح می‌دهد بوی طبیعی مادر را احساس کند، بنابراین به عطر و رایحه‌های دیگر فکر نکنید. برخی از متخصصان اطفال توصیه می‌کنند یک لباس را به تن کودک بپوشانید و سپس آن را زیر او بگذارید تا به خواب او کمک کند. حتماً لباس را صاف زیر کودک قرار داده و هرگز آن را بالای سر او قرار ندهید.

بینایی

بدیهی است که نوزادی که تازه به دنیا آمده است، از طریق حس بینایی شما را تشخیص نمی‌دهد، زیرا این اولین نگاه او به چهره شما است. نوزادان تازه متولد شده تنها قادرند تا فاصله حدود ۳۰ سانتی‌متر را ببینند. این فاصله بهترین فاصله بین چشمان او و صورت شما هنگام شیر دادن و در آغوش گرفتن اوست. به طور منظم کودک را در آغوش بگیرید و او را با صورت شما آشنا کنید. هیچ موبایل یا اسباب بازی گران‌قیمتی نمی‌تواند لذت نگاه کردن به چشمان مادر را برای کودک فراهم کند. بنابراین، باید درک کنید که نوزاد پس از تولد به طور غریزی مادر خود را تشخیص می‌دهد و این احساس باعث می‌شود که فقط در آغوش شما آرامش پیدا کند.

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *