0

آیا سن زنان در قدرت باروری تاثیر دارد؟

پیش از بارداری
بازدید 191

احتمالاً مانند بسیاری از خانم‌ها، تصمیم به بارداری را به تأخیر انداخته اید و اکنون که ۳۰ ساله شده‌اید، نگران می‌شوید که تا چه سنی قدرت باروری خواهید داشت. باروری زنان در دوران بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی به اوج خود می‌رسد و سپس تدریجاً کاهش می‌یابد. اما نگران نباشید، زیرا تا زمانی که شما دارای تخمک‌های کافی باشید، هنوز فرصت باروری وجود دارد. این مقاله به تأثیر افزایش سن بر قدرت باروری زنان می‌پردازد.

تأثیر سن زوج‌ها در باروری

قوت باروری زنان در سن ۲۰ تا ۲۵ سالگی بیشینه است. اما با رسیدن به ۳۰ سالگی، قوت باروری کاهش می‌یابد. با افزایش سن، زمان لازم برای باردار شدن بیشتر می‌شود و حتی ممکن است به مشکل برخورد کنید. قوت باروری زنان از حدود ۳۰ سالگی شروع به کاهش می‌کند و با سرعت بیشتری از سن ۳۵ سالگی کاهش می‌یابد. هرچه سن بیشتر باشد، احتمال بارداری کمتر و ناباروری بیشتر خواهد بود.

پزشکان توصیه می‌کنند که بهتر است قبل از سن ۳۵ سالگی باردار شوید. بیشتر زنان می‌توانند در سن ۳۵ سالگی به طور طبیعی باردار شده و نوزادی سالم به دنیا بیاورند. اما پس از سن ۳۵ سالگی، درصد زنانی که با ناباروری، سقط جنین و نقص در کودک مواجه می‌شوند، افزایش می‌یابد. توانمندی باروری زنان در سن ۴۰ سالگی به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

اگرچه اکثر زوج‌ها در طول یک سال اقدام مداوم موفق به بارداری می‌شوند، اما اگر پس از یک سال رابطه جنسی مداوم، یعنی دو یا سه بار در هفته، هنوز باردار نشده‌اید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. اگر سن شما بیش از ۳۵ سال است، پس از گذشت شش ماه اقدام و باردار نشدن، بهتر است به زودی به پزشک مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم صورت گیرد. تأثیر سن بر باروری مردان با زنان متفاوت است. مردان مدت زمان بیشتری قدرت باروری خواهند داشت، اما با این حال باروری مردان نیز با افزایش سن کاهش می‌یابد. اغلب مردان تا سن ۵۰ سالگی و حتی بیشتر همچنان قادر به باروری هستند، اما کیفیت اسپرم در آنها با افزایش سن کاهش می‌یابد.

موارد مؤثر در کاهش قدرت باروری

دو دلیل شایع برای ناباروری در زنان، مشکلات در فرایند تخمک‌گذاری و انسداد لوله‌های رحم است. با افزایش سن، احتمال بروز مشکلات تخمک‌گذاری در زنان بیشتر می‌شود. علل تأثیر سن در مشکلات تخمک‌گذاری عبارتند از:

 • تعداد تخمک‌های باقی‌مانده در ازایش سن کیفیت کمتری خواهند داشت و باروری سخت‌تر می‌شود.
 • تعداد تخمک‌ها یا ذخیره تخمکی با افزایش سن کاهش می‌یابد.
 • تعداد کمی از زنان قبل از سن ۴۰ سالگی ممکن است به دلایلی به یائسگی برسند و در نتیجه تخمک‌گذاری آنها متوقف خواهد شد.
 • عادت‌های ماهانه‌ی شما ممکن است نامنظم شود. هرچه به یائسگی نزدیک‌تر شوید، عادت‌های ماهانه‌ی شما
 • کمتر و با فاصله‌ی زمانی بیشتری رخ می‌دهد و تخمک‌گذاری نیز بسیار نامنظم خواهد شد.
 • احتمال بروز انسداد در لوله‌های رحم یا لوله‌های فالوپ بیشتر می‌شود.

انسداد لوله‌های رحم ممکن است به دلیل عفونت یا دلایل دیگری رخ دهد و این مشکل می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. با افزایش سن، خانم‌ها احتمال بیشتری دارند که به علت عدم درمان عفونت‌ها در معرض خطر قرار بگیرند. به عنوان مثال، اگر عفونت باکتریایی کلامیدیا درمان نشود، ممکن است به بیماری التهابی لگن تبدیل شده و باعث انسداد لوله‌های رحم شود. این موضوع می‌تواند منجر به مشکلات در تخمک‌گذاری شود و احتمال بروز بارداری خارج از رحم را افزایش دهد. عوامل دیگری که می‌توانند بر باروری تأثیر بگذارند، عبارت‌اند از:

 • آندومتریوز باعث ضخیم شدن لایه‌ی داخلی رحم و ایجاد زخم‌ها در بافت آن می‌شود. این مشکل ممکن است با افزایش سن بیشتر گسترش یابد. آسیب به لوله‌های رحم احتمال بروز بارداری خارج از رحم را افزایش می‌دهد.
 • فیبروئید در زنان بالای ۳۰ سال رایج‌تر است و می‌تواند باعث مشکلات باروری در برخی زنان شود.
 • اضافه وزن نیز می‌تواند باروری را دشوارتر کند. کاهش وزن به شما کمک می‌کند تا حتی در صورت داشتن سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یا تنبلی تخمدان، احتمال باروری را افزایش دهید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *